На фона на все по-напрегнатите отношения на Русия със САЩ за Сирия президентът Владимир Путин използва рутинна среща в Истанбул, за да даде тласък на помирението между Кремъл и Турция, включително с договореност за подновяване на проект за газопровод. Това пише в. "Ню Йорк таймс", след като двамата лидери подписаха вчера в Истанбул споразумение за строителството на газопровода "Турски поток".
Целта на "Турски поток" е да замени планирания тръбопровод през България, който Европейският съюз блокира в началото на украинската криза.
Някои европейски правителства и САЩ се противопоставят и на газопровода през Турция. Газопроводът ще направи много по-лесно за Русия да спира газовите доставки за съседни страни като Украйна, без да прекъсва тези за страните по на запад като Италия или Австрия.
Русия от години се опитваше да установи такъв експортен път, отбелязва вестникът.
Появата на Путин на международната енергийна конференция в Истанбул е първото му посещение в Турция след кризата в отношенията между двете страни в резултат на свалянето на руски изтребител край турската граница със Сирия през ноември миналата година, при което бе убит руски пилот. Президентът на Турция, която се води съюзник на САЩ в Сирия, оправи нещата с извинително писмо и посещение в Санкт Петербург през август.
Двамата се опитаха да използват затоплянето на отношенията както у дома, така и в чужбина, за да сигнализират, че не са в политическа изолация и остават централен фактор в намирането на решение в Сирия. Президентите седяха един до друг на първия ред на енергийния форум в Истанбул, смееха се заедно, а после се срещнаха за двустранни преговори.
И Путин, и Ердоган неотдавна изпаднаха в конфронтация с Вашингтон. САЩ договориха сътрудничество с Москва за Сирия, а после обвиниха Кремъл във военни престъпления. Ердоган беше критикуван от Вашингтон, че използва опита за преврат през юли, за да репресира многобройните си критици, стигайки далеч отвъд заговорниците и техните поддръжници. Турция и САЩ имат противоречия и за кюрдите. Ердоган смята кюрдското опълчение, което се бие в Сирия, за терористи и заплаха за националната сигурност, а Вашингтон разчита на сирийските кюрди като на основна своя сухопътна сила в битката срещу групировката "Ислямска държава", припомня "Ню Йорк таймс".
След опита за преврат Путин проявява много по-силна подкрепа за поведението на турския си колега. Руският президент отдавна се опитва да използва всяка пукнатина в редиците на НАТО, чийто член е Турция, подчертава всекидневникът. Той цитира ръководителката на Центъра за Азия и Близкия изток към руския Институт за стратегически изследвания Анна Глазова, която акцентира върху факта, че вместо да изпрати някой министър в Истанбул, Путин е там лично. Това означава, че той иска да обсъди регионалните проблеми с Ердоган лице в лице, което е особено важно при сегашното напрежение между Русия и САЩ, казва тя.
На пресконференция Ердоган заяви, че двамата с Путин са разисквали турските военни операции в Сирия и възможно сътрудничество за прочистване на границата от бойците на "Ислямска държава", както и стратегии за хуманитарна помощ в Алепо. Путин каза, че и Русия, и Турция искат възможно най-скорошно прекратяване на кръвопролитията в Сирия и че преминаването към политическо уреждане на въпроса трябва да стане максимално бързо.
Въпреки новите им сърдечни отношения, Турция и Русия продължават да подкрепят противникови страни в сирийската гражданска война. Русия и Турция са съседи, така че или ще трябва да сътрудничат, или да се конкурират. Фактът, че и двете страни имат проблеми със САЩ, ги сближава, подчертава Глазова, цитирана от нюйоркския всекидневник.
/БТА/