Населението в Пловдивска област се топи с около 10 000 жители всяка година, което е приблизително колкото един малък град. Това става ясно от анализа, въз основа на който Областната управа написа стратегия за подкрепа на личностното развитие на децата и учениците до 2020 г. Тя бе представена от председателя на комисията по образование Снежана Атанасова. В последните години не толкова се увеличава населението от малцинствата, по-скоро намалява българското, уточни тя. Към момента в 18-те общини има около 60 000 ученици от 7. до 18 г. и още 20 000 по-малки деца в предучилищна възраст.
Според събраните данни от цялата област вече не само в етномахалите на Пловдив, но и във всички общини има училища, които са почти изцяло с деца от ромския и турския етнос. На практика там няма българчета, с които да се сформира паралелка и да се случи интеграцията. Където има, техните семейства предпочитат да ги пратят в средищни училища в друго населено място, вместо да ги оставят в местното школо с връстниците им, чийто майчин език не е българският. Това много затруднява десегрегацията и е налице обратна тенденция – задълбочаване на сегрегацията.
Затова първата от петте стратигечески цели, очертани в стратегията за следващите 4 години, е осигуряване на условия и равни права за достъп до пълноценна подкрепа за личностно развитие на децата и учениците.
Възоснова на документа свои стратегии трябва да направят и общините, а до 30 април общинските съвети по места след съгласуване с Регионалното управление по образование да приемат и планове с конкретни мерки за изпълнение. Всяка година до 20 май общините ще трябва да отчитат в Областната управа какво са свършили по тях през предходните 12 месеца.