Нека да не правим сценарий на ужасите. Но ако фирмите, доставчици на "изкуствени сърца" и други жизненоважни консумативи не се съгласят на отстъпка от цената, хората, които чакат операции, са обречени. Някои от тях сигурно няма да дочакат, защото са в крайна фаза на заболяването си. И ако нямат нужните 10-30 хиляди лева за доплащане, какво правят? Това заяви пред Нова телевизия директорът на МБАЛ "Св.Екатерина" проф. Генчо Начев. Нерадостната картина, която той очерта, бе за доплащане на животоспасяващи консумативи, коригирано със задна дата, поставя и пациенти, и болници пред финансово изпитание".

"Ако бяхме известени за корекциите на цените предварително, щяхме да сме подготвени, да говорим с пациентите, с фирмите. В момента 12 души чакат и не сме наясно какво да правим", допълни той. 

Проф. Начев коментира и въпроса "Защо плащаме здравни осигуровки, щом не сме осигурени накрая?": "Това не е пълно осигуряване, то е задължително здравно осигуряване. За тези пари, които не са достатъчни от каквато и да е гледна точка, ние покриваме една трета. Задължителното здравно осигуряване покрива солидарността. Един може да използва много финансов ресурс, друг може да не използва нищо. Този пакет на практика не може да бъде поет с тези пари чрез осигуряването. И на фона на това, че цялата тази услуга не е остойностена, болниците надписват, лъжат за неизвършени дейности. Първо - трябва да се осъвремени пакета така,че да отговаря на изискванията за адекватно лечение. Второ - хората трябва да знаят, че ще доплащат за дейностите". 

Според проф. Начев корекцията в здравното осигуряване ще има възпитателен и социален ефект. "Ако има социално слаби, които не могат да си позволят доплащане, ще има един фонд, както има енергийни помощи например", отбеляза той.

"Това, което Министерството плаща, влиза в сила от 1 април. това е някакво недоразумение и аз вярвам в здравия разум. Ти вече си използвал средствата и те няма да ти бъдат платени със стара дата - 1 януари. Т.е. болницата губи около милион и нещо. Предполагам, че това се прави с оглед някакви икономии, но аз съм за това - да се направи търг, да се извикат всички фирми, доставящи такива материали и да кажат: ние сваляме консумативите с 20%".

"Лекарите са за това, за да лекуват пациентите. Абсолютно съм убеден, че няма да има човек, който да загине заради промяната на цената. Ако видим, че не може да плати, ще сложим консуматива и болницата ще натрупа дългове... Няма да допуснем това", заяви проф. Генчо Начев.