Европейската агенция по лекарствата забрани вноса на опасния валсартан от Китай в Европейския съюз, стана ясно от електронната й страница.
Той е активното вещество в над 180 медикамента, част от които са срещу високо кръвно и сърдечно-съдови проблеми, припомня "Монитор".
Агенцията е отнела рзрешението на фирмата – производител "Zhejiang Tianyu" за експорт в общността.
Крайната мярка дойде, след като Дирекцията за качеството на лекарствата и здравната грижа откри в хапчетата за кръвно на китайската компания ниско съдържание на N-nitrosodimethylamine (NDMA).
Според експертите има вероятност те да увеличават риска от развитие на онкологични заболявания при дълга употреба.
Заради съдържанието на опасната съставка в разлини продукти, те бяха изтеглени от пазарите в ЕС през юли. Занапред обаче китайската компания няма да може да продава активната субстанция за лекарства, които са предназначени за продажба в Европа.
Прочетете още
- 19:05 Тина Ивайлова: Тези дни се случиха две много интересни неща
- 15:15 Мистерията падна: Стана ясно какво е причинило жестоките травми на Жанета Осипова ВИДЕО
- 18:00 Гледка, от която се подкосяват краката: Деца на ръба на покрив в Пловдив СНИМКИ
- 15:23 18-годишен с 10-месечен стаж зад волана оцеля, негов връстник е загиналият край Карлово