Казахстанският държавен академичен оркестър за народни инструменти „Курмангазъ“ и Държавна опера – Пловдив подписаха споразумение за сътрудничество вчера. Повод за споразумението е и навършването на 25 години от установяването на дипломатически отношения между България и Казахстан.
Присъстваха почетният консул на Казахстан Митко Солаков, директорът на оркестъра Нуркиса Дауешов, заместник- кметът на Пловдив по култура и туризъм Амелия Гешева, артистичният директор на операта Лучано Ди Мартино и директорът на театъра, който бе и домакин – Кръстю Кръстев.
Вечерта казахския държавен оркестър изнесе концерт под надслов „Мелодиите на Великата степ“, с който зарадва стотици любители на музиката. В програмата бяха включени произведения на казахски композитори, както и световна класика – Жорж Бизе, Антонио Вивалди, Имре Калман, Йохан Щраус и др.
„Курмангазъ“ е най-старият оркестър в Казахстан, създаден през 1934 г. от известния казахски композитор и фолклорист Ахмет Жубанов.
Музикантите в оркестъра използват единствено казахски народни инструменти, по-голямата част - струнни (домбра, кобъз). /Марица.бг
Прочетете още
- 19:00 Скрита камера разкри практика, за която всички говорят. Сигнализирахме институциите ВИДЕО
- 17:00 Стана ясно кой е убиецът от "Лъвов мост", познавал и работил с жертвата
- 18:00 Кърлеж и години лутане: Майка разтърси мрежата с разказ за лаймска болест при дете
- 18:45 Едра градушка и наводнени улици в Лом, дървета са съборени във Видин ВИДЕО+СНИМКИ