На първата си пресконференция като избран президент на САЩ Доналд Тръмп се нахвърли срещу разузнавателната общност, обвинявайки я, че е позволила изтичането на твърдения за събирани от Русия компромати срещу него, пише британският в. "Файненшъл таймс".
Тази войнствена позиция, броени дни преди влизането на Тръмп в Белия дом, подготвя почвата за евентуална историческа конфронтация между бъдещия президент и главнокомандващ и американските разузнавателни служби от самото начало на управлението на новото правителство. Тя още повече изостря обтегнатите вече отношения между Тръмп и ръководството на разузнаването.
Въпреки враждебността Тръмп за първи път призна заключението на службите, че Русия е извършила хакерски атаки срещу Демократическата партия, които са довели до оповестяването на навреждаща информация за кандидат-президентската кампания на Хилари Клинтън, изтъква изданието.
Тръмп засипа с нападки медиите, чието поведение определи като срамно заради разпространените пикантни твърдения по негов адрес за връзките му с Русия, отбелязва британският в. "Гардиън".
Дългоочакваната му пресконференция първоначално беше свикана с цел да се покаже как той ще избягва конфликта на интереси между своята бизнес империя и задълженията си като държавен лидер. Събитието обаче беше помрачено от появилите се в медиите информации, че ФБР е получило непотвърдени, но потенциално вредоносни разузнавателни данни, включително твърдения за непристойно сексуално поведение на милиардера в хотелска стая в Москва, посочва изданието.
Когато се подготвяли да дадат брифинг на президента Барак Обама и Тръмп за руската намеса в изборите в САЩ през 2016 г., ръководителите на американските специални служби били изправени пред изключително деликатен въпрос: дали да споменат за пикантните твърдения, въртящи се от месеци във Вашингтон, че Москва разполага с компрометираща информация за бъдещия американски държавен глава, пише в. "Вашингтон пост".
В крайна сметка те решили, че нямат избор. Досието от 35 страници, пълно с подробности за предполагаема комрометираща информация, свързана с лични въпроси, финансови дейности и политически интриги, вече било толкова широко разпространено във Вашингтон, че всяка голяма медийна организация, изглежда, имала копие от него.
Пренебрегването на материала, изготвен от частна фирма за сигурност, само щяло да създаде впечатление, че тези, които се предполага, че са пазители на държавните тайни, са неосведомени, казаха служители, цитирани от изданието. По думите им мнозина били убедени, че е само въпрос на време някой да реши да публикува досието.
Тяхното решение, изглежда, ускорило крайния резултат, довеждайки до разпространяването на политически натоварени твърдения, които медиите се опитвали да пуснат от месеци, но не можели да намерят основания за публикуването им, докато те не били обобщени и събрани заедно със строго поверителен доклад, подготвен от разузнавателните служби.
Служителите на американското разузнаване обаче, изглежда, не били подготвени за последиците, включително острите нападки на Тръмп, който обвини специалните служби, че използват подобни на нацистките тактики, за да го оклеветят, отбелязва "Вашингтон пост".