Ердоган няма лесно да отстъпи от позицията за ислямизация. Той не е лесен дипломат и държавник. но е предсказуем, дори когато поставя тежки условия. Това заяви пред Би Ти Ви президентът (2002-2012) Георги Първанов. "Турската дипломация има железни опорни точки. Поставя се всичко от президент, през премиер, до последния чиновник", допълни той. Темата за отношенията с Турция бе коментирана на фона на напрежението около името на Македония и необходимостта от балканска толерантност и зачитане на добросъседските отношения.
Първанов коментира и актуалната тема за Истанбулската конвенция. "Идват ми в повече едни такива непрекъснати ултиматуми в управлението. Като ще напускат, да напускат и да се прави ново правителство. Не подценявяам значението на този въпрос. Аз съм на консервативни позиции. От една страна гледам много подозрително на темата за третия пол и еднополовите бракове. Колко депутати са прочели Истанбулската конвенция?! 56 пъти се говори за насилието на мъже над жени. Но очевидно някой се опитва да прокара по втория начин другия проблем. Аз съм за едно допитване, за референдум за признаване или отхвърляне на всичко това", коментира Първанов.
Запитан как Корнелия Нинова се справя с лидерството в БСП, той отговори: "Изборите ще покажат... Европейските избори няма да бъдат за това кой колко депутати ще изпрати. Това ще е сблъсък между лявото и дясното, между идеята за промяна и статуквото. И ако левицата не се обедини в най-широкия смисъл на думата, то това би било фатално".
На въпрос дали АБВ биха "направили нещо общо" с БСП при едни следващи избори, той отговори: "По-скоро е необходимо, отколкото е възможно. Аз съм причастен към Тройната коалиция - това е необходимо, но не задължително условие. Аз съм се оттеглил от активните политики, за да не се наслагва моето име в процеса".