Служители от дирекция „Противодействие на корупцията“ на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) участваха в специализирани процесуално-следствени действия по досъдебно производство за сключване на неизгодна сделка от длъжностно лице през 2014 г., от която за община Перник е произлязла значителна вреда. С решаващият принос на служителите на КПКОНПИ са установени адресите, на които е направено претърсване – жилища и офиси.
 
Обект на досъдебното производство са двама бивши кметове на Перник. Акцията, която е втората по реда на новия Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, е резултат на съвместните действия на КПКОНПИ, Специализираната прокуратура и МВР.

„Нещата ще стават все по-сериозни за хора, които са злоупотребили или които смятат, че могат да продължават да злоупотребяват. Това е само началото,“ заяви директорът на дирекция „Противодействие на корупцията“ на КПКОНПИ Антон Славчев.

„Това е поредният добър случай на взаимодействие с комисията за противодействие на корупцията,“ подчерта ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев. По думите му хората, които извършват корупционни действия вече трябва да имат предвид, че съществува сериозен риск срещу тях да застане държавата. „Далеч сме от мисълта, че ще спрем всички подобни практики, но ще направим всичко възможно с потенциала, с който разполагаме, да си свършим работата“, допълни той.

Основанието за образуване на досъдебното производство и разследвавнето е доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция, който обхваща периода 2012-2016 г. С предварително разрешение на Специализирания наказателен съд се претърсват жилища и офиси на фирми.

Междувременно стана ясно, че Специализираната прокуратура е привлякла към наказателна отговорност И. Иванов и И. Никифорова за извършено престъпление по служба, в качеството им на длъжностни лица, заемащи отговорно служебно положение – престъпление по чл. 282 ал.2 от НК.

На И. Никифорова е повдигнато обвинение за това, че за времето от 08.09.2014г. до 09.09.2014г. в гр. Перник, в качеството си на временно изпълняваща длъжността кмет на община Перник е превишила правата си по ЗМСМА и Закона за защита при бедствия, като без да е възникнало бедствие на територия на община Перник по смисъла на чл. 2 от ЗЗБ, свикала кризисния щаб за изпълнение на Общинския план за защита при бедствия на община Перник за 2014г. и издала заповед, с която възложила на търговско дружество, със специализирани сметосъбиращи машини, контейнеровози, работници и друга специализирана техника да извърши почистване на битови отпадъци в Община Перник – райони по допълнителни указания и със срок на сметоизвозване до преодоляване на кризисната ситуация. Това Никифорова извършила с цел да набави за същото търговско дружество имотна облага, въпреки наличието на действащ договор № 18 от 26.09.2005г. със същия предмет с друго дружество.

И. Иванов е обвинен в това, че на 22.12.2014г., в гр. Перник, като кмет на община Перник, не изпълнил служебните си задължения и без да е възникнало бедствие по смисъла на чл. 2 от ЗЗБ на територия на община Перник , извършил плащания с три платежни нареждания от дата 22.12.2014г. в  полза на търговското дружество, на което Никифорова възложила дейности  за суми съответно: 430  010 лв.; 370  020лв. и 458 230лв., и от това са настъпили значителни вредни последици за бюджета на община Перник – сума в размер на 1 258 260,00 /един милион двеста петдесет и осем хиляди двеста и шестдесет/ лева.

На И. Никифорова е определена мярка за неотклонение Парична гаранция в размер на 30 000 лв. 

На И. Иванов а е определена мярка за неотклонение Парична гаранция в размер на 150 000 лв.

Разследването продължава.