Парламентът реши при определени обстоятелства избирателни секции в чужбина да могат да се откриват и извън дипломатическите представителства и консулства. Промените предвиждат в населените места на държави членки на Европейския съюз, в които няма дипломатическо или консулско представителство, да се образуват избирателни секции при наличието на не по-малко от 100 избиратели, подали заявление.
Предложенията предвиждат още, с решение на ЦИК, по предложение на МВнР да се образува една избирателна секция в населено място с население над 1 млн. жители на държава, която не е членка на ЕС, в което няма дипломатическо или консулско представителство. Избирателна секция се образува при наличие на не по-малко 100 избиратели подали заявление, в което са заявили желанието си да гласуват.Според социолога Антоний Гълъбов, Народнот събрание избра един по- консервативен модел на избирателния процес, който свежда гласуването до мисиите ни в чужбина. „Имахме няколко гласувания през последните две години, които бяха изключително важни за България, самият аз съм призовавал сънародниците ни в чужбина да гласуват, но това не се случи, каза Гълъбов и добави, че решението на парламента е отговор на пасивността на българските граждани, живеещи извън страната.
Ограничението засяга всички български граждани, живеещи извън ЕС – Турция, САЩ, Русия и други. Въпросът е принципен, на избор на модел, на преценка дали търсим мнението на всички български граждани или го въвеждаме там, където държавните институции могат да гарантират неговото провеждане, смята анализаторът и прогнозира оспорването на текстовете в Конституционния съд. Антоний Гълъбов цитира данни, според които, 18 от страните – членки на ЕС допускат гласуването в чужбина да става в техните дипломатически мисии. Разликата обаче е, че се допуска гласуване по пощата на гражданите. За съжаление този модел на дистанционно гласуване не е разрешен у нас, коментира социологът
Той смята, че разпад на управленското мнозинство няма, защото зад гласуванията на текстовете стоят гласовете на ГЕРБ, реформаторите, частично на ПФ и на АБВ. Мнозинството не е разколебано от промените в ИК.