Спускаемият модул "Скиапарели" на руско-европейската мисия "ЕкзоМарс", според изчисления на специалисти, е кацнал на Червената планета, предаде БТА като се позона на ТАСС.

Спускаемият модул "Скиапарели" е кацнал на платото Меридиан на Марс, съобщиха от Института за космически изследвания на Руската академия на науките.

От ведомството поясниха, сигналът идва от Марс до Земята за около 20 минути и затова е невъзможно да се потвърди веднага кацането на "Скиапарели".

До момента на кацането информация от апарата идваше посредством орбиталния модул TGO (Trace Gas Orbiter) на мисията "ЕкзоМарс". На повърхността на Червената планета "Скиапарели" трябва да предава данни до Земята чрез спътник ретранслатор на НАСА.

Повече от 40 мисии са се опитали да стигнат до Марс от 60-те години на миналия век с различен успех. Агенция ДПА прави преглед на основните:

"Маринър 4"

След серия неуспехи на Съветския съюз и САЩ, американският космически апарат "Маринър 4" за първи път прелетя успешно край Марс, като се доближи максимално на почти 10 000 км от планетата през 1965 г. Той изпрати 21 снимки на изпъстрената й с кратери повърхност.

"Викинг 1 и 2"

НАСА изстреля две ракети, всяка със спътник и спускаем апарат през 1975 г. Двете сонди изследваха различни райони на планетата за микроби, но така и не ги откриха. Спускаемите апарати работиха на повърхността на Марс няколко години.

"Патфайндър" и "Съджърнър"

През 1975 г. САЩ приземиха апарата "Патфайндър" за технологична демонстрация. Така подготвиха условията за изпращането на първия роувър "Съджърнър" на Марс.

"Опортюнити"

Космическият апарат "Опортюнити" на НАСА откри признаци, че някога на Марс е имало течаща вода. Това подхрани предположенията, че там може да е имало живот. "Опортюнити" работи на Марс от 2004 г. в района Меридиани Планум, където се спуска и сондата "Скиапарели".

"Кюриосити"

Изстреляният от САЩ през 2011 г. роувър "Кюриосити" е най-големият, кацал на Марс. Той работи там от 2012 г.