Малко повече от седмица преди началния удар Русия добавя финалните щрихи към Световното първенство, чрез което се надява като домакин да възстанови своя имидж, помръкнал заради все новите кризи със Запада. Но среща проблеми, пише Франс прес.

В логистичен план нещата са наред, но предстоящото най-голямо спортно събитие на планетата е съпътствано от страхове, свързани с расизма и насилието. Феноменът "маймунски викове" вече от месеци изпълва отново руските стадиони, съживявайки спомена за буйствата на местните хулигани по време на европейското от 2016 г.

Преизбран триумфално през март, руският президент Владимир Путин наистина положи усилия нищо да не попречи на състезанията - мерките за сигурност бяха драстично засилени, а хулиганите, взети на мушка от властите - настоятелно помолени "да внимават" през цялото лято.

Сдружението за борба с дискриминацията във футбола "Феър" има други поводи за безпокойство. "Никак не сме сигурни, че ще бъдат предотвратени ненасилствените расистки инциденти въпреки многократните уверения в добра воля", предупреди британската организация в доклад от миналата седмица.

Властите пък са назначили миналата година координатор, натоварен с превенцията на расизма, и заявяват, че очакваните за Мондиала един милион гости на страната от цял свят ще бъдат топло посрещнати в 11-те града, които ще приемат мачовете.

Оживлението закъснява

Що се отнася до 12-те стадиона, пръснати из европейската част на най-голямата страна в света, строежът на някои доста се позабави. Всички обаче бяха предадени далеч преди началото на турнира и ФИФА се размина със студената пот, която помним от Световното в Бразилия през 2014-а.

Колкото до спортната страна, очертават се обичайните фаворити: Германия - носителка на титлата, Бразилия и Испания. Следват Франция, Аржентина и аутсайдери като Белгия или Португалия. А шансовете страната-домакин да се представи добре са скромни.

Отборът на Станислав Черчесов не е записал нито една победа през 2018 г. и се нарежда на трагичното 66-о място в класацията на ФИФА. Може би затова страстите не бушуват все още в Русия и атмосферата не намеква за обещаното грандиозно футболно празненство.

А някои московчани, които могат да си го позволят, са предпочели да напуснат града, за да избегнат неволите покрай първенството и хилядите зрители, очаквани в страната, несвикнала с масовия туризъм.

Без да е изявен футболен фен, Владимир Путин се надява най-скъпият Мондиал в историята на обща стойност 683 милиарда рубли (13,2 милиарда долара по средния курс от 2013-а насам, или близо 11,3 милиарда евро), най-малкото да вкара Русия в големите заглавия на новините по друг повод освен международното напрежение.

"Домакините" - такъв бе впрочем отговорът на руския лидер, запитан миналата седмица кой според него ще вземе Световната купа.

Санкции и бойкот

Русия получи правото да организира Мондиала-2018 в остра схватка с Обединеното кралство. Това стана през 2010 г. След това федерацията стана обект на западни санкции заради незаконната анексия на полуостров Крим и подкрепата й за сепаратистите в Източна Украйна, в която я обвиняват Киев и Западът.

Напрежението между Изтока и Запада идва и от болезнени точки като Сирия, където руската армия се намеси по искане на сирийския президент Башар Асад, и САЩ, където се подозира Москва да е полагала усилия за избирането на Доналд Тръмп.
Последна засега шумна афера бе отравянето на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му в Англия. Лондон обвинява Москва; скандалът предизвика най-мащабната в историята вълна от реципрочни експулсирания.

Освен това Русия бе обвинена, че е задействала подкрепяна от държавата програма за допинг, стигнала връхна точка по време на зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г. Близо три години след началото на скандала Русия все още не се е справила с последиците и националната й служба за борба с допинга не е възстановила членството си в Световната антидопингова агенция.

Въпреки тези скандали само Исландия и Великобритания измежду всички страни-участнички обявиха дипломатически бойкот на Световната купа. Русия няма да изживее отново травмата от олимпийските игри в Москва през 1980 г., бойкотирани от над 50 страни по инициатива на САЩ.

Добре ли е десният крак на Неймар

Седмица преди началния удар спортните въпроси вземат надмощие. Футболните агитки предпочитат да разискват добре ли е десният крак на бразилеца Неймар и в каква форма е лявото рамо на египтянина Мохамед Салах.

Звездата на "Пари Сен Жермен" получи контузия и хвърли Бразилия в тревога през март. Той се завърна на терена в неделя с мач срещу Хърватия. Резултат: едно изиграно полувреме и слалом из хърватската защита, приключил с гол само 20 минути след влизането му в играта.

Контузен във финала на Шампионската лига, Мохамед Салах зае обаче мястото си сред 23-мата египетски национали. Нападателят на "Ливърпул", играч на годината в Англия, може да се завърне с участие срещу отбора на Русия във втория мач на "фараоните" на 19 юни. Нищо насърчително за страната организатор, неуверена в силите си.

Първият мач от турнира ще се играе на 14 юни на стадион "Лужники" в Москва. Домакините от Русия ще се изправят срещу гостите от Саудитска Арабия. От спортна гледна точка сензация няма, но залогът е огромен - горко на падналия в битката между двата национални отбора, които са най-зле от всички класирани според ранглистата на ФИФА.
 

/БТА/