Цял рояк астероиди ще минат на опасно близко разстояние до Земята тази година. Всичките са с размери от около 100 метра. Броят им е над 30. Това е предупреди Антикризисният щаб в Москва. За 2018 г. опасните сближавания с такива астероиди може да станат 34 пъти, се казва в прогнозата.
Според данни през 2017 г. над 730 астероида се приближиха до Земята на разстояние под 10 млн. км. От тях срещите с по-големите - с размер над 100 м - бяха почти 100. Към големите космически обекти се отнасят астероиди, чийто диаметър е над километър.
С падането на голям астероид някои учени свързват масовото изчезване на живите организми - преди около 250 млн. години. Друг астероид, според хипотезата на Луис Алварес, е довел до измирането на динозаврите. Сравнително малки обекти също са сериозна опасност за Земята, тъй като взрив до населени места може да създаде взривна вълна и топлинно излъчване, съизмерими с поразяващото действие на атомна бомба. Единствено случайността насочва известния Тунгуски метеорит в ненаселена зона на Сибир през 1908 г. и огромните щети остават само върху тайгата и няма пострадали хора.
В същото време космическата агенция НАСА обяви плановете си да пренасочи курса на малък астероид, който се приближава до Земята. Това е част от програмата „Тест за двойно астероидно пренасочване“ (ДАРТ). Според учените астероиди се разбиват в Земята всеки ден, но повечето са твърде малки и изгарят в атмосферата.
Проектът ДАРТ, който е плод на съвместната работа между НАСА и Института за приложна физика „Джонс Хопкинс“, е предназначен за астероиди, които са твърде големи, за да се разбият, и чието разбиване в планетата може да има сериозни последствия. Техните експерименти целят да ни защитят от по-сериозни щети, които летящите небесни тела могат да ни донесат.