Роднини на загинали при пожара в неделя в търговския център в сибирския град Кемерово, при който загинаха 64 души, включително 41 деца, подадоха в прокуратурата жалби срещу министерствата на вътрешните работи и на извънредните ситуации (МВР и МИС). Според тях пожарникарите и спасителите са действали неефективно, пише руският в. "РБК".
Изданието разказва как дъщеря на една от тъжителките - едно от петте й загинали деца, викала по телефона: "Мамо, защо не ни спасяват?", как майка й паднала на колене пред пожарникарите, но те "отвърнали равнодушно: С нищо не можем да ви помогнем", защото чакали специална техника.
Вчера шефът на местния клон на МИС Александър Мамонтов заявил за всекидневника, че пожарникарите "направили всичко възможно", евакуирали от сградата над 100 души, "спасили повече от 20". Пострадали огнеборци се връщали на местопроизшествието, щом получели първа помощ.
Вчера в Русия бе ден на национален траур. Във връзка с разследването на трагедията руските власти образуваха наказателни дела, има и задържани, напомня "РБК".
Прокуратурата вече проверява жалбите на опечалени роднини по повод бездействието на спасителите, посочва "Московский комсомолец".
Двете ведомства, разследващи причините за пожара - МИС и федералното следствие, стигнаха до различни изводи, отбелязва "Комерсант".
Следственият комитет настоява, че е имало късо съединение, за което според него ще отговарят арестуваните вече служители от търговския център. А местните пожарникари наред с обвиняемите по делото са убедени, че някой е внесъл в комплекса открит огън, пише изданието.
Затова пък и спасителите, и следователите обръщат внимание на това, че управата на търговския център на практика изобщо не е взела т. нар. компенсаторни мерки за противопожарна сигурност, каквито се прилагат за сгради със специфична конструкция, подчертава "Комерсант".
"Ще забележи ли Кремъл траурните протести", пита се в заглавие "Независимая газета".
Пожарът в Кемерово предизвика вълна от стихийни улични прояви, включително траурни акции в десетки градове на Русия. В Москва, на други места и в самия град Кемерово имаше и политически претенции към властта. Експертите са убедени, че Кремъл вече се готви да реагира срещу тези бавнопротичащи масови вълнения, наподобяващи според тях големите протести срещу президента Владимир Путин в Москва през 2012 г., пише вестникът.
Почитайки паметта на жертвите, хората поднасят на импровизирани мемориали из руските градове цветя, свещи и детски играчки. В Кемерово хиляди излязоха на централния площад, за да искат оставката на губернатора Аман Тулеев и истината за броя на загиналите, премълчаван според тях от властта, разказва "Независимая газета".
Изданието цитира издигнати в Москва политически лозунги за оставка на Тулеев, но и на президента Владимир Путин. Към протестите там се присъединиха опозиционери като Алексей Навални и Григорий Явлински.
Аналитици отбелязват, че властите в Русия са донякъде объркани, но това е временно, а може би само така изглежда. Защото например ръководството на Кемеровска област вече втори ден говори за външни сили, стоящи зад протестния митинг.
Вицегубернаторът Владимир Чернов нарече 11-часовия протест планирана акция, целяща да дискредитира властовите структури. Кремъл явно няма намерение да сложи край на коментарите от този род, коментира изданието реакциите на президентския прессекретар Дмитрий Песков.
Според политолога Абас Галямов в протеста "няма политика", но съществува риск "властта да включи традиционните механизми за "антимайданно реагиране", например да обвини всички недоволни, че работят за ЦРУ, да даде на силовите структури нови пълномощия и т. н. И "атмосферата в обществото отново ще се сгъсти", предрича той.
Наблюдателят Алексей Куртов заявява, че след като Путин бе преизбран за президент на 18 март с над 76 на сто от гласовете, хората в Русия го възприемат като лично отговорен за всичко, което става. Но Кремъл много мрази да играе по свирката на тълпата, предупреждава той.
/БТА/