03.04.2017 г.

Кметът на Пловдив Иван Тотев заявява пред медии следното:

„Проблема е, че не е ясно кой е собственика в Ботев. Палийски е едно, но той не е собственик. Проблема е, че 4 пъти се е променял концесионния договор и то по желание на Ботев. Те навремето  бяха сигурни в стабилността на спонсора си. Дори отмениха клаузата за разваляне на концесията по взаимно съгласие. Ние се разбираме с ръководството, но в момента сме изпаднали в тежки юридически казуси. Някъде около 4 000 000 милиона ще е минималната неустойка за разваляне на договора. Още няма официално искане за разваляне на концесията. В Ботев трябва да се разберат, кой е собственика на отбора. Ако това се случи общината би съдействала за разсрочването на този дълг при развалянето на договора. Но собственикът трябва да е ясен.“

22.01.2018 г.
Кметът на Пловдив Иван Тотев разкри, че се работи по нова концесия за стадион Христо Ботев. Той разкри, че старата концесия ще бъде развалена, за да се подпише нова, която ще включва още 7-8 декара. Той разкри, че неустойките по старата концесия ще бъда доста по-малки от 4-5 милиона лева.

13.03.2018 г. (ЗАПОМНЕТЕ ТАЗИ ДАТА):

„Имаме писмо от ръководството на футболен клуб Ботев, за това че искат да продължат срока за дострояване на стадион Христо Ботев. Аз не знам това нещо, дали е възможно чисто юредически. Нашите юристи в момента проверяват ситуацията. През декември имахме среща с Палийски и тогава говорихме за разваляне на концесията.

Тази седмица ще ги потърсим за среща, за да видим, какво точно искат, но първо трябва да видим юристите, какво ще кажат. Искаме да им съдействаме максимално, но работим и в рамките на закона. Ако има нова концесия, тепърва ще се прави обхват на концесията. Защото в свободни разговори има заявени намерения за 7-8 декара зад стадиона. Ако до края на март не постигнем някаква договорка и не стигнем до съвместно решение, стартираме процедура по развалянето на концесията.“

–––––––––-

Това са последните три изказвания на кмета на град Пловдив Иван Тотев по повод концесията на стадион Христо Ботев. Всъщност градоначалникът е напълно прав да твърди в последното си изказване, че не знае, какво точно искат от Ботев Пловдив. Това е така, защото през 2016 г. Ботев Пловдив е входирал в общината искане за разваляне на концесията, вероятно с идеята да се направи нова такава. Тогава обаче в клуба управлява дуото Чандъров – Самуилов, което в последствие на 50% в лицето на столичния бизнесмен се оттегля от клуба. Преди няколко седмици от Ботев Пловдив внесоха в община Пловдив искане за удължаване на настоящата концесия. Договорът за нея сключен на 13.03.2013 година, а срокът за изпълнение на инвестицията е 60 месеца. Тоест, последното изказване на кмета никак не е случайно. То идва точно в деня, в който Ботев Пловдив е трябвало да е приключил с инвестицията си на Колежа. А градоначалникът гласно даде срок на Ботев до края на месеца да решат, какво точно искат. Разваляне на концесията или удължаването й. В момента Ботев Пловдив явно е на мнение, че трябва „удължаване“.

Eдна тема обаче повдигна много въпроси покрай изказванията на Иван Тотев.

Как от 4 милиона неустойката станаха много по-малко?

Всъщност концесионера май ще дължи около 500 000 лева при евентуално разваляне на концесията. PlovdivDerby.com се порови в разни публични документи и откри, че всъщност концесията на жълто-черните за стадион Христо Ботев е за 14 450 000 лева.

Ни повече, ни по-малко. Това става ясно от решение №61 взето с протокол №4 от 28.02.2013г на общинския съвет. На 13.03.2013г. Ботев Пловдив и Община Пловдив сключват концесионен договор на базата на гореспоменато решение, според който договор канарчетата ще дължат „10% от стойността на неизпълнените инвестиции“.

До момента в стадион Христо Ботев в Пловдив са инвестирани малко над 9 000 000 лева. Това разбира се е неофициална информация, а точната цифра я знаят само от Ботев Пловдив.  Тоест при евентуално разваляне на концесията Ботев Пловдив ще дължи неустойка равна на 10 процента от разликата между заявените (14 450 000 лв) и направени инвестиции (Предполага се, че те са поне 9 000 000 лв.) или около или под 500 000 лв (В зависимост от обема на направената до този момент инвестиция).

 

На 04.09.2013 година, Ботев Пловдив и Община Пловдив сключват допълнително споразумение на базата на постоянно показващите се изисквания на УЕФА жълто-черните да въведат определени обновления към стадиона, за да покрие той възможно най-висока категория.

Увеличаването на инвестицията от над 3 000 000 лева обаче, според договора, не е обвързана и не променя първоначалната такава, която е заложена в договора между двете страни и подлежи на 10% неустойка.

Припомняме ви, че когато концесията се подписва на 12.03.2013г. с инвестиция от 14 450 000 лв стадионът трябваше да изглежда така:

В последствие на 5 март от Ботев Пловдив представиха новия си проект и той придоби следния вид, като инвестицията набъбна на 30-40 000 000 лева (според различните медии), но тези суми не бяха и не са записани в концесионния договор, чиято минимална инвестиция продължи и продължава да бъде 14 450 000 лв.:

Как се е стигнало до цифрата 4 000 000 лева неустойка можем само да гадаем. Може би заради прокламираните в медиите инвестиции за 40 000 000 в съоръжението, които обаче не отговарят и не са обвързани в решението и договора за концесията.

Държим да уточним, че този материал е подтикнат единствено от желанието ни обществеността да бъде информирана максимално, а не подготвяме почвата за разваляне на концесията, каквито съмнение се породиха у някои наши събеседници, с които дискутирахме темата в хода на нашите проверки по концесията.

Повтаряме, че последното желание изявено от ръководството на Ботев Пловдив е концесионният договор да бъде удължен, а не прекратен. Прекратяване Ботев Пловдив поиска през далечната вече 2016-а година.

Факсимилетата, които показваме са публични и достъпни за всеки, който желае да се запознае с тях.