Късчета мозайки от рушащия се монумент на връх Бузлуджа се предлагат за продан в Ebay, алармираха потребители в социалните мрежи. Някои от тях постнаха „оферта“, според която няколко от змалтовите парченца могат да бъдат закупени за скромните 9,99 долара плюс 4,99 долара за пощенските разходи, пише "Монитор".
Стотици мъже и жени гневно коментираха предложението, като сред постовете имаше от „До там ли я докарахме вандали долни?!“ през „Душичката си продадохме, ей“ до призиви да бъде докладван продавача на МВР и той да бъде получено наказание, защото всъщност търгува с държавна собственост.
За търговия с крадени вещи чрез сайта balkan.auction.bg от потребител с псевдонима SUNART алармира и Яна Узунова, която наскоро забелязала, че се предлагат части от фотоархива на дядо й Тодор Славчев, задигнати през 2006 година от таванската стая на столичния й апартамент.“…
Всички негативи и всяка една снимка преди обира бяха минали многократно през очите и ръцете ми, знаех ги и ги зная наизуст. Тогава изчезна един голям кашон с всички кадри от т.нар. Отечествена война, изчезнаха няколко оригинални негативи от разрушена София след бомбардировките, изчезна негативът с посрещането на парашутната ни дружина в София през ноември 1944. Освен лентата, дядо ми беше откопирал големи увеличения, 13х18 и 18х24 см. Изчезна цялата папка за Цар Борис Трети, с негатива от Деня на детето в столицата през 1940 година, с шествието по "Цар Освободител" пред Военния клуб, с Царицата и Княгиня Мария-Луиза! Откраднаха и един скицник с всички кадри от 9.09.1944 в София, който лично аз бях налепила и номерирала, за свое удобство. Изчезна и един голям плик със снимки на Георги Димитров…“, обявява Узунова, която потърсила съдействие от МВР, но така и не срещнала отклик.
Така изглеждаха преди три години, когато все още можеше свободно да се проникне в Чинията част от мозаечните пана. Запознати с настоящата ситуация са категорични, че нещата са вече направо трагични.
Тя е публикувала и част от предлаганите за продан в момента откраднати снимки, част от най-новата българска история.
Работили някога в екипа на казанлъчанина Стефан Ноев , който отговаряше за бузлуджанския монумент до конфискацията му през 1991 година разказват, че през изминалите десетилетия от катакомбите са изнесени тонове материали. Изчезнали са хиляди квадратни метри гранитни и мраморни плочи, с които е бил застлан подът, „изпарили“ са се тонове скъпа медна ламарина, с която е бил обшит покривът на Чинията. Сред най-тъжните спомени е разказът за ограбени костюми от гардероба , които били предназначени за членовете на някогашното Политбюро на ЦК на БКП при гостуванията им на върха за традиционните чествания.На костюмите, връхните палта и бомбетата имало пришити етикети с имената на големците.С някои от тях години по-късно се разхождали новоназначените „ликвидатори“.До сега, четвърт век след конфискацията по закона за тоталитарните партии и организации няма хванат нито един крадец на имущество от Чинията,установи репортерска проверка. Явно сега е дошъл моментът за разпродажбата на мозаечните пана, дело на творци като Иван Кирков, Величко Минеков, Валентин Старчев, Йоан Левиев, Иван Стоилов-Бункера, Димитър Киров и много други сред най-известните художници.
Оферта за откраднати снимки от архива на фотографа Тодор Славчев.