Екипът от доброволци на разследващия сайт “Bellingcat” продължава да разконспирира офицери от руското военно разузнаване, участвали в диверсии в чужбина, като отровителите на сем. Скрипал. След като свали маските на двама от тях и ги освети с истинските им имена Анатолий Чепига и Александър Мишкин, лично президентът Путин се ангажира с лъжата, че те били “обикновени граждани” и ги “посъветва” да се появят публично, за да потвърдят това. След което те се провалиха зрелищно в подобие на телевизионно интервю с тях, от което стана ясно, че биографиите им тънат в шпионска мъгла.

Новото разкритие на Bellingcat демаскира издирвания от Интерпол руснак под името Владимир Попов, който се оказва Владимир Николаевич Моисев, подполковник от ГРУ. Малко предистория ( на снимките по-долу)…  


 

 

 

 

 

 

Журналисти от ABC News и в. “Independent” се обадиха на телефонен номер на единия от заподозрените за отравянето на Скрипал – под името Александър Петров. На позвъняването отговориха от руското военно министерство.

Всеки от журналистите – Патрик Ривъл от ABC News и Оливър Керъл от в. “Independent”, е позвънил отделно на номер, който е посочен за контакт с Петров в базата на Федералната миграционна служба на Русия. И в двата случая от другата страна са отговорили, че това е Министерството на отбраната. Телефонният номер е предоставен в рамките на разследването на групата “Bellingcat” и “The Insider”. Номерът се намирал в московския Хорошевски район, където е разположена щабът на руското Главно разузнавателно управление. Ривъл и Керъл съобщиха за експеримента си в социалната мрежа Туитър.

Съвместното разследване на “Bellingcat” и “The Insider” доведе до извода, че руснаците Александър Петров и Руслан Боширов, които бяха заподозрени от британските власти за покушението срещу Сергей и Юлия Скрипал в Солсбъри, са служители на руските спецслужби. Първата част на разследването беше публикувана на 14 септември. Първите пет цифри от номера, посочен в досието на Петров с ремарка “да не се огласява”, е на разположение на редица подразделения на руското министерство на отбраната.

По-рано говорителката на руското външно министерство Мария Захарова обвини групата “Bellingcat”, че е проникнала в базата данни на Федералната миграционна служба и оттам е получила информация за Петров и Боширов. В своя публикация във Фейсбук тя дори обвини разследващата група, че е свързана с шпионски служби, но не уточни за службите на коя държава има подобни подозрения.

В отговор на обвиненията, от “Вellingcat” контрираха, че с изявлението си Захарова само е потвърдила достоверността на информацията, че отровителите са свързани с ГРУ. “Тя ни обвинява в проникване в базата данни на Федералната миграционна служба, но по този начин показа, че знае че файловете са реални”, се казва в съобщение на страницата на разследващата група в “Twitter”.

От “Вellingcat” опровергаха думите на Захарова за участието им в хакерска атака и поискаха да бъдат предоставени доказателства, които да покажат на какво се основават обвиненията й.

Разследващият екип е използвал подобна техника и в случая с демаскирането на издирвания от Интерпол за опита за преврат в Черна гора през 2016 г.  “Владимир Попов”. Забележителното е, че истинската му идентичност е установена от тях чрез засичането на данни от руски публични регистри, включително на сайтове за недвижима собственост и база данни на московската пътна полиция за нарушенията по пътищата. Така се оказало, че нарушителят Попов с 10 неплатени глоби ( 4 от които в райна на централите на ГРУ на “Хорошевское шосе” и в Химки),  е  всъщност подполковникът от ГРУ Моисеев. Живее заедно с агентите Чепига и Мишкин на същия адрес в жилищен блок, обитаван от агенти, на ул. “Матроская  тишина”, където се помещава секретното поделение на ГРУ 40427, специализирано за диверсии в чужбина ( Чечня, Грузия и т.н.) https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2018/11/22/second-gru-officer-indicted-montenegro-coup-unmasked/

Покрай разследването на пътуващия из Европа под прикритие на журналист руски агент е спомената на няколко пъти и България, посещавана от подполковника. Тя е гостоприемно убежище за прогонения от Румъния през 2017 г. за шпионаж в полза на Русия сръбски четник Братислав Живкович ( на снимката по-долу, една от многото, предоставена от румънското контрарузнаване). Разкрит е от румънското контразузнаване и е експулсиран със забрана да посещава северната ни съседка през следващите 15 години. Според “Bellingcat” сръбско-руският гражданин след това е създал база в България ( очевидно с помощна на ГРУ).

 

 

 

 

 

 

 

 

В румънското публично пространство Живкович е представен подробно със снимки и описание на дейността му. Да сте чували обаче нещо от страна на българските власти за неговата база в България?

“Moiseev’s last trip under the alias “Popov” was to Serbia in October 2016, during the same time period as the alleged plot to destabilize neighboring Montenegro in the aftermath of presidential elections on October 16, 2016. We did not identify any flight data showing when Moiseev arrived to Serbia, however his departure from Belgrade to Moscow was on October 20, 2016. This might suggest arrival by car, or non-commercial aircraft. Several months prior to the trip to Serbia, Moiseev had traveled to Rostov.

It is not clear what Moiseev’s assignments in Georgia, Bulgaria, and Greece may have been. During the period of his trips to Bulgaria in 2015, at least two Serb paramilitaries who had taken part in fighting in Eastern Ukraine after being trained at GRU training camps in Rostov, had set up base in Bulgaria. One of them, Bratislav Zivkovic, was expelled by Romania in 2017 on charges of espionage for a “foreign military intelligence”

“Zivkovic came to Romania four times in 2017, from Bulgaria or Ukraine, and every time he ended up in the Black Sea port of Constanta. He was, however, under SRI surveillance, and was caught photographing military radars on the Black Sea coast and trying to send the GPS location for the facilities”.http://www.balkaninsight.com/en/article/romania-expels-serbian-nationalist-for-spying-11-15-2017

С риск да си развалят прекрасните отношения с Москва ( както и стана), гръцките власти прогониха 4 руски шпиони. Сърбия, въпреки тежката русофилия на управляващите, също обяви данни за руска шпионска намеса във връзка с опита за преврат в Черна гора през 2016. Да не говорим за самата Черна гора, в която руските диверсанти се провалиха подобно на отровителите на Скрипал в Англия. 

Румъния не само говори на глас за руския шпионаж, но и демонстрира противопедствие срещу него. Само тук, в парализираната от руското проникване във властта България, цари тишина – “матроска”, като на онази московски шпионски адрес, направо Матросовска – като в съветската военна легенда за войника Матросов, запушил с гърдите си амбразурата на вражеския бункер. 

Балканският бункер на Русия е България, а на амбразурата му се е метнал Борисов, без чието благоволение руската мечка нямаше да може да се разпорежда у нас, както очевидно прави. 

Share on Facebook