Предстоящият сезон в който и да е спорт винаги поражда нетърпеливо очакване у феновете. Шансът за старт на чисто, за реванш, надеждата – всичко това е само частица от емоциите. Няма как да не отбележим, че 2017 година по всяка вероятност ще бъде специална за Формула 1, а 68-ото издание на „кралските“ гонки обещава неподправено зрелище. Рено поиска премахване на петъчните тренировки Интригата не се върти само около това дали новите регулации ще нарушат диктатурата на Мерцедес. Дори и това да не се случи, привържениците на моторните спортове имат още една, съвсем немалка причина да тръпнат преди първите зелени светли. А именно – цял куп рекорди, които очакват да бъдат подобрени. И без повече да се бавим караме по същество.... Рекордът за най-много пол позиции
Вече повече от десетилетие Михаел Шумахер е лидер по този показател. Неговата 66-а пол позиция стана факт през 2006 година в Гран При на Франция, а с нея германецът задмина друга легенда – Аиртон Сена (65). Впоследствие Пилето натрупа още няколко на сметката си и приключи своята кариера с 68.
Люис Хамилтън (Мерцедес) изглежда човекът, който ще промени статуквото. Британецът към момента има 61 пол позиции, а в хода на сезона ще има цели 20 шанса да увеличи актива си. Той се нуждае от 8, за да излезе еднолично начело, а през 2016 година успя да постигне цели 12.
Най-млад пилот с пол позиция
Едва ли е толкова трудно да се отгатне кой ще се бори за този рекорд. Ред Бул и Макс Ферстапен неведнъж заявиха намерението си да се борят за челните места през 2017 година, а ако холандецът успее да спечели квалификация, ще стане най-младият състезател, стартирал от първото място в състезание от Формула 1.
Рекордът в момента принадлежи на Себастиан Фетел, който печели квалификацията за Гран При на Италия през 2008 година. Тогава германецът – състезаващ се за Торо Росо – е само на 21 години. Ферстапен ще навърши 20 години в хода на предстоящата кампания (30 септември), а теоритично от сметките не бива да се изключва и 18-годишният Ланс Строл, който ще кара за Уилямс. Със сигурност болидът на Ред Бул RB13 ще бъде доста по-подготвен за битките в челото.
Най-дълга серия стартове без подиум
Нико Хюлкенберг (Рено) се движи с плашещи темпове към този антирекорд. Ако в първите 14 старта от годината той не успее да се пребори за място в топ 3, неговата сметка ще набъбне до 129 поредни старта без завоюван подиум.
В неуспешните си дотук 115 състезания на три пъти германецът завършваше на 4-о място. Най-дългата черна серия в това отношение е дело на Адриан Сутил, който има 128 старта без вкус на шампанско в края. Пиерлуиджи Мартини със 118 също се намира пред Хюлкенберг.
Една победа дели Хамилтън от „фул хаус“
Още миналата година стан ясно, че двама пилоти се приближават към постижението да са печелили на всяка писта от календара на Формула 1. Люис Хамилтън трябва да го стори на уличното трасе в Баку и колекцията му ще бъде пълна. Звездата на Ферари Себастиан Фетел е другият, който би могъл да претендира за подобно постижение. Германецът трябва да положи доста повече усилия, тъй като се нуждае освен от успех в Азербайджан още и от такива на „Автодрум Сочи“ (Русия), „Ред Бул Ринг“ (Австрия) и „Аутодромо Ерманос Родригес“ (Мексико).
Джим Кларк ще си върне рекорда
Британската легенда доскоро държеше постижението за най-дълга кариера, прекарана само в един отбор. Всичките му 72 старта (25 победи) във Формула 1 са за Лотус, а състезателният му път приключва преждевременно след фатална катастрофа на „Хокенхайм“ през 1968 година.
През 2016 година Валтери Ботас го изпревари. Финландецът записа 77-ия си старт в Улиямс по време на заключителното за сезона Гран При на Абу Даби. Неговият трансфер в Мерцедес обаче ще върне постижението в притежание на Кларк.
Бивш пилот от Ф1: Ботас не е нищо особено В тази връзка сър Стърлиг Мос отново стана пилотът с най-много победи без да е ставал световен шампион. Нико Розберг го бе изпреварил, ала с титлата от миналата година, Мос отново е начело със своите 16 победи. Нов най-висок номер на болид, печелил победа във Ф1?
Валтери Ботас пак се намесва тук заради желанието си да кара с №77. Зад волана на Мерцедес финландецът изглежда обречен да постигне поне една победа, а ако го стори ще влезе в историята.
Само три по-големи номера са постигали победи в състезания от моторните спортове. Най-сериозният - №101 – грейна върху болид от Формула 2. С него Алберто Аскари печели Гран При на Германия като пилот на Ферари. По онова време „кралските гонки“ се провеждат по правилата (и съответно) колите на Формула 2.
Другите два номера - №98 и №99 – са се появявали върху колите на победители в Индианаполис 500. Става дума за Трой Рътман (1951 година, кола №98) и Лий Уолърд (1951, кола №99).
... и още няколко постижения, за които да внимавате: - Стартът за Гран При на Белгия (12-и в календара, 27 август) ще бъде под номер 200 в кариерата на Люис Хамилтън. Ако до него той спечели поне един полпозишън, то британецът ще е оглавявал половината от състезанията, в които е участвал. - Валтери Ботас ще запише своя 100-ата си поява в уикенд от Формула 1 по време на канадското Гран При (11 юни, 7-и кръг от кампанията). Неговият 100-ен старт обаче ще се случи най-рано през следващия сезон (Ботас има 15 участия в тренировки за Уилямс през 2012 година, когато не получи шанс да участва в състезание, а през 2015-а пропусна Гран При на Австралия заради травма). - Себастиан Фетел ще запише своята поява №200 във Ф1 по време на старта за Голямата награда на Сингапур (17 септември, 14-и кръг). Старт №200 ще трябва да се случи през 2018 година, стига германецът да продължи да се състезава.
- Ланс Строл ще се превърне в първия канадец, който се появява във Ф1 след десетилетие без негови сънародници в шампионата. За последно Жак Вилньов се изяви на „Хокенхайм“ през 2006 година.
- Календарът на Формула 1 за 2017 година завършва с 976-ия кръг, провеждан в цялата история на световния шампионат. Освен ако следващият сезон не постави рекорд с 24 събития, старт №1000 ще се състои някъде в началото на 2019 година. Коментирай