Президентът на Русия Владимир Путин е предложил на САЩ и Израел да съдейства за свиване на иранското присъствие в Сирия срещу смекчаване на антииранския санкционен режим. Това сподели премиерът на еврейската държава Бенямин Нетаняху на закрито заседание в Кнесета. Външното министерство в Москва не потвърди такава дискусия да се води на негово равнище, но това не означава, че руският лидер не е предлагал подобни идеи. Експерти посочват, че Руската федерация разполага с лостове за въздействие върху Иран в Сирия, но не твърде мощни.
Руската инициатива бе представена от Нетаняху на закрито заседание пред комисията по външната политика и отбраната, уточнява израелската телевизия "Десети канал". Същите данни разпространи и американският новинарски сайт Аксиос. Според тях лидерът на Русия е предложил на американците и на израелците да вдигнат част от ограниченията, наложени на Техеран след излизането на САЩ от "ядрената сделка". В замяна се е задължил да съдейства за изтегляне на иранските и проиранските сили от сирийска територия.
Предложението може да е било отправено към президента на САЩ Доналд Тръмп на кратката им среща при проявите в Париж по повод 100-годишнината от края на Първата световна война. Присъствието на ирански сили в Сирия все още тревожи еврейската държава, която вижда в тях пряка заплаха за своята национална сигурност. Като главен съюзник на Израел САЩ няма как да не реагират на неговата тревога. Външното министерство на Русия вече излезе с коментар в тази връзка. "Колкото до конкретния аспект, сиреч отмяна на санкциите срещу нещо, не мога да потвърдя - каза пред журналисти зам.-министърът Сергей Рябков. - Имаше близки, но не и съвпадащи с това идеи. Развитие обаче не последва."
Високопоставеният руски дипломат припомни, че съветниците от Ислямската република Иран се намират в Сирия по покана на правителството. "Затова не виждаме тук проблеми от юридическо или друго естество - посочи той. - Обсъждана бе обаче сигурността на Държавата Израел, доколкото територията му попада в обсега на оръжия, способни да поразяват цели, разположени на далечни разстояния. Това бе предмет на нашия диалог и с Техеран, и с Вашингтон, и с европейски столици." Впрочем това не доказва, че Путин не е лансирал въпросната инициатива в частен разговор с израелския или с американския си колега в кулоарите на проявите във френската столица. Нетаняху специално изтъкна, че предложението е било отправено засега неофициално. Израелският премиер уточни, че идеята е само предварителна и еврейската държава още не е формирала позиция по въпроса.
Знаем оптимистичната оценка на Нетаняху за неотдавнашните му срещи не само с руския президент, но и със специалния пратеник на Държавния департамент на САЩ за Сирия Джеймс Джефри. Говорител на американското дипломатическо ведомство обясни пред "Десети канал": "Продължаваме преговорите с ООН и други страни за намиране на политическо решение за Сирия. Не разкриваме подробности от съдържанието на тези дипломатически преговори". Събеседници на "Независимая газета" от Силите за отбрана на Израел (армията) отбелязват, че подконтролното на Иран движение Хизбула съществено е разширило възможностите си в сирийската кампания.
Според израелските военни ливанската групировка вече е принудена да връща бойците си по домовете им, да се разплаща с ранените и семействата на загиналите. Не е капитулирала обаче, а е добила нови умения и може в най-близко време да ги използва срещу еврейската държава. По-рано бойците й са действали самостоятелно в градски условия, но днес могат да маневрират и да "работят" в рамките на цели алианси. В Сирия например Хизбула е сътрудничела с шиитското опълчение, контролирано от Иран, също и с офицери от Корпуса на гвардейците на ислямската революция - елитна военнополитическа организация, пояснява армията. Това създава нови рискове. "Израел смята, че Русия има лостове, за да влияе на Иран, но схваща, че това са лостове с ограничени възможности - заяви пред вестника ни израелският политолог Ариел Булщайн, оглавяващ проект за публична дипломация към Евроазиатския еврейски конгрес.
- Идеята, че Русия, поела де факто контрола върху събитията на сирийска територия, трябва да носи съответната отговорност, а именно да спира всички опити на Иран да превърне Сирия в плацдарм за атака срещу Израел - ето израелската позиция. А евентуалната размяна ми изглежда не дотам разумен подход, защото санкциите срещу Иран нямат връзка със Сирия - свързани са с апетитите на Иран в сферата на ядрените оръжия.
Целта на ограничителните мерки в случая е да вразумят иранското ръководство, да му наложат отказ от операции за набавяне на военен атом." Според руски експерти Иран по един или друг начин фигурира като фактор в преговорите на Русия със западните й партньори. "Русия може би казва дори, че възпира някакси Иран - предполага Антон Мардасов, експерт на Руския съвет по международните въпроси. - Ние можем да използваме фактора с възпирането на Иран в свой интерес в контекста и на сирийския, и на ливанския дневен ред. Например да предложим оръжейни доставки за ливанската армия, което ще помогне за отслабване на връзките й с Хизбула. Същото и в Сирия.
Русия обаче прави твърде малко, за да възпира Иран, не само заради възможностите, но и заради желанието си. Иран в наши дни сам предприе промени в стратегията си: с оглед действията на Израел, с оглед излизането на САЩ от сделката и връщането на санкциите Техеран не се стреми към подчертано присъствие в Сирия, дразнещо иранския електорат." Експертът обръща внимание, че иранци проникват и в гражданските структури на Сирия, и в нейния политически и военен апарат. "Няма как да ги изгониш оттам - казва Мардасов. - Те изкупуват имоти в Алепо, изкупуват имоти по границата с Ливан с цел да формират плацдарм за скрито прехвърляне на отряди от Ливан в Сирия и обратно.
Обективно Русия не може да възпира Иран. Тя може да се бори за влияние с Иран и да представя това за възпиране. В Алепо например се опитвахме да контролираме иранското влияние, когато имахме там военна полиция. Но после тя си тръгна и Алепо остана за Иран - в смисъл че там има твърде много сирийски бизнесмени, свързани с Ислямската република, и те държат нещата под контрол. Има проирански опълчения, лагеруващи край Алепо. Те са набрани от местни хора, но се спонсорират с ирански пари." Според анализатора за Русия е било необходимо да направи предложението на САЩ и на Израел, за да съживи реномето си на важен дипломатически посредник. "От една страна, статутът й на медиатор се вдига - разсъждава Мардасов. - От друга страна, отваря се пазарлък. Русия може например да каже: ето, ние възпираме Иран, а вие, американците, си тръгвайте от Ат Танф. Ние ще възпираме иранските амбиции, а вие оправете положението източно от река Ефрат." (От БТА)
Прочетете още
- 17:14 Катастрофа блокира Тракия в посока морето – закъснение от поне 30 минути
- 14:44 Сблъсъкът на АМ Тракия: Колата е пометена в аварийната, ранен е столичанин СНИМКИ
- 18:00 Затворени врати, заключени съвести: дете замръзна на автогарата в София
- 15:51 Военният, прострелял смъртоносно приятел, с първи думи пред съда