Всеки опит за влизане на мигранти в Сърбия от България се счита за нелегален. Това предупреждение официално отправи сръбският министър на труда и социалната политика Александър Вулин. Той уточни, че "единственият легален маршрут е този, който минава през Република Македония и че няма друг път", предаде БГНЕС.
"Естествено, съществува вероятност хората да използват възможността да заобиколят правилата и по-специално тези, които няма да могат да продължат пътят си - имаме предвид икономическите мигранти", поясни Вулин.
Сръбският министър допусна появата на трафиканти на хора, които ще злоупотребяват със съдбата на тези лица и Сърбия се бори срещу това явление, "възможно най-добре от всички по този маршрут". "Сръбската полиция е заловила най-много трафиканти на хора, при нас има най-много полицейски постъпки срещу трафиканти, най-много са и отнетите коли. Има нелегални маршрути, но те нямат нищо общо с легалните", поясни Александър Вулин и потвърди, че има засилен полицейски контрол на македонско-гръцката граница, в който участват служители от пет държави.
Според него "броят на мигрантите не зависи само от строгия контрол, но на първо място от войната в Сирия, отношенията между ЕС и Турция, както и от климатичните условия в Средиземно море".
Вулин подчерта, че Сърбия ще изпълнява решенията на страните от този маршрут. "В случай, че Австрия, или която и да е друга държава определи бройка за прием или за преминаване на транзит, ние веднага ще изпълним това изискване", каза от министърът на труда и социалната политика.
Прочетете още
- 11:57 Шофьорът е бил с телефон в ръка преди фаталната катастрофа на "Тракия"
- 11:00 „Как да научим бебето да пази общинската собственост": Наръчник за старозагорски майки
- 09:00 "Осъзнайте се - не сте си на село": пловдивчанин алармира за абсурдно пазене на паркоместа
- 10:00 "Ако никой не спира, защо е тази пешеходна пътека?": Сигнал от Пловдив разпали дебат