Около 90 общини от граничните региони на Германия, Холандия и Люксембург подготвят съдебен иск за затварянето на атомна централа в Белгия. Общинарите се притесняват, че при инцидент в АЕЦ "Тианж 2", която се намира край Лиеж, ще пострадат от радиоактивното замърсяване.

Ето защо те искат да принудят белгийския оператор на централата "Електрабел" и белгийската ядрена агенция FANC да затворят централата.

В серия доклади, публикувани в последните месеци, се твърди, че "Тианж 2" е твърде опасна заради намерени пукнатини по корпуса на реактора. Подобни проблеми бяха открити и в другата АЕЦ "Доел" край Антверпен през 2012 г.

Проучване на Виенския институт за науките за безопасността и риска показва, че при ядрена авария от 50 до 60 на сто от територията на холандската провинция Лимбург и 10% от германскатата Северен Рейнт-Вествалия, около Ахен, ще станат необитаеми.

Германия от месеци се опитва по всякакъв начин да убеди Белгия да спре реакторите "Доел 3" и "Тианж 2" и отхвърля уверенията на Брюксел, че проблемите са отстранени и стените на реакторите укрепени.

Според оператора на централите "Електрабел" реакторите са от най-сигурните в света, а персоналът е обучен за избягване на инциденти. От компанията обясняват в белгийските медии, че при най-малък проблем ядрените реактори се спират.

Два от трите реактора в АЕЦ "Тианж" бяха спрени в началото на септември заради проблеми в паровия генератор в неядрената част на централата, но сега отново са пуснати в експлоатация.

Белгия има общо 7 атомни реактора, като част от тях са стари и се нуждаят от повече инвестиции за модернизиране. Два от реакторите в АЕЦ "Доел" работят от 40 г. и наскоро правителството на Белгия удължи живота им с още 10.

През август три холандски общини подадоха жалба в Европейската комисия заради проблемите у съседите, по която все още няма отговор. Съдебният иск е следваща стъпка от битката.

Германия реши да затвори всичките си атомни централи след аварията в японската "Фукушима" през март 2011 г., предизвикана от разрушително цунами.