Италианският президент Серджо Матарела е принципен човек, който държи на правомощията си. Той не отстъпи пред антисистемните партии, които искаха да наложат министър на икономиката с антиевропейски позиции с риск да предизвикат безпрецедентна политическа криза, пише Франс прес.
"Улесних всячески опитите за съставяне на правителство", заяви вчера пред медиите Матарела, след като Джузепе Конте върна мандата, даден му от президента четири дни по-рано.
"Никой не може да твърди, че съм възпрепятствал сформирането на кабинет, дефиниран като правителство на промяната", добави Матарела, избран в началото на 2015 г. на общи непреки избори от парламента, в който мнозинство тогава имаха лявоцентристите.
Наследник на един от основателите на Християндемократическата партия, сдържаният 76-годишен сицилианец отказа да отстъпи пред "диктата" (според обкръжението му) от страна на крайнодясната партия Лига и антисистемното Движение "Пет звезди" - двете формации, победили на парламентарните избори на 4 март.
Матарела наложи вето върху назначаването на Паоло Савона - икономист с откровено антиевропейски виждания, когото Лигата, подкрепяна от "Пет звезди", искаше да наложи на стратегическия пост на икономически и финансов министър."Не може да ми налагат имена на министри", заяви вчера Матарела. Медиите определиха изказването му като неистово желание да защити на всяка цена президентската институция и "да не предаде на приемника си лишен от правомощия пост".
Юношеството на Матарела, син на исторически водач от Християндемократическата партия, преминало между престижен католически лицей в Рим и католическите младежки лагери в Асизи. Предначертана му била кариера на преподавател по право.
Брат, убит от мафията
През януари 1980 г. по-големият му брат Пиерсанти, областен управител на Сицилия, починал в ръцете му, убит от мафията. И така Серджо влиза в политическия живот с риза, напоена с кръвта на брат си, и получил съболезнования от властите в Палермо.
Три години по-късно известният и уважаван заради неподкупността си Матарела, който отбягва медиите, е избран за депутат от Християндемократическата партия.
"Матарела представлява Сицилия, платила скъпо" за освобождаването си от организираната престъпност, казва за него бившият областен управител на Сицилия Розарио Крочета.
Според бившия премиер лявоцентрист Матео Ренци избирането на Матарела за президент е било "жест на близост, привързаност и уважение" от страна на политическите среди към всички, изгубили съпруг, баща, брат във "варварщината от 70-те, 80-те и дори 90-те години" на миналия век.
Принципен човек, Серджо Матарела е един от малкото християндемократи, подавали оставка.
През 1990 г. той се отказва от поста министър на образованието в правителството на Джулио Андреоти в знак на протест срещу приемането на закон, затвърждаващ почти пълния монопол на Силвио Берлускони (който по това време още не е влязъл в политиката) върху частните телевизии в Италия.
След като отново става обикновен депутат, на Матарела му е възложено да подготви нов изборен закон, който да осигури на Италия по-голяма политическа стабилност.
Законът "Матарела", съчетаващ мажоритарната и пропорционалната избирателна система, не отговаря напълно на очакванията и след 10 години е заменен с нов.
За някои италианци, главно най-младите, този синеок политик с бели коси е известен най-вече с премахването на задължителната военна служба през 2001 г., докато той беше министър на отбраната.
След този последен министерски пост и след 25 години в парламента през 2008 г. Матарела се оттегли от политическия живот. Три години по-късно беше избран за съдия в Конституционния съд.
Матарела е вдовец. Той има три деца и шестима внуци. Преди да стане държавен глава, живееше в скромен апартамент на две крачки от президентския дворец Квиринал.
/БТА/