Световната здравна организация (СЗО) обяви преглед на потенциалните рискове от пластмасата в питейната вода, след като нов анализ на някои от най-популярните световни марки бутилирана вода е установил, че повече от 90 процента съдържат малки частици пластмаса. Предишно проучване също е установило високи равнища на микропластмаси в чешмяната вода, пише британският в. "Гардиън". В новото изследване анализът на 259 бутилки от 19 места в 9 страни от 11 различни марки е установил средно 325 пластмасови частици на всеки литър вода, която се продава в търговската мрежа. Концентрациите са били повече от 10 хил. пластмасови частици на всеки един литър вода.
От проверени 259 бутилки, само в 17 не е открита никаква пластмаса. Учените пишат, че са открили приблизително два пъти повече пластмасови частици в бутилираната вода в сравнение с тяхно предишно проучване на чешмяната вода. Според новото изследване най-често срещания тип пластмасов фрагмент е полипропилен - същият тип пластмаса, използвана за производството на капачки за бутилки. Анализираните бутилки вода са били закупени в САЩ, Китай, Бразилия, Индия, Индонезия, Мексико, Ливан, Кения и Тайланд. Тестваните марки са следните: Aqua (произвеждана от Danone), Aquafina (PepsiCo), Bisleri (Bisleri International), Dasani (Coca-Cola), Epura (PepsiCo), Evian (Danone), Gerolsteiner (Gerolsteiner Brunnen), Minalba (Grupo Edson Queiroz), Nestlé Pure Life (Nestlé), San Pellegrino (Nestlé) and Wahaha (Hangzhou Wahaha Group). Говорителят на СЗО е коментирал пред "Гардиън", че въпреки че все още няма доказателства за въздействието върху човешкото здраве, те са наясно, че това е нова област на тревога.
Според говорителя СЗО "ще прегледа изключително оскъдните налични доказателства с цел да се идентифицират пропуските в доказателствата и да се създаде научноизследователска програма, която да осигури по-задълбочена оценка на риска". Втори несвързан с горния анализ, също току-що публикуван, е бил осъществен от активистка организация в САЩ, като са били изследвани 19 марки бутилирана вода. И тук е установено, че пластмасовите микрофибри са широко разпространени. От мултинационалната корпорация Nestlé разкритикуваха проучването, като твърдят в специално изявление, че използваната техника на изследването можела да "генерира фалшиви положителни резултати". От "Кока-Кола" са коментирали, че имали строги методи за филтриране, но са признали, че масовото разпространение на пластмасите в околната среда означава, че пластмасови влакна "могат да бъдат открити дори в много обработени продукти". Според Danone проучването е използвало методология, която била "неясна".