Въвеждането на електронни винетки от следващата година ще спести разходите на държавата за отпечатване, съхранение и разпространение на хартиените стикери. Разходите са между 4 и 5 милиона лева и могат да бъдат калкулирани в една по-ниска цена на винетките, обяви във Варна министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.
От думите му обаче стана ясно, че намаление в цената на пътната такса едва ли ще има. "97 лева не е ресурс, който трябва да коментираме”, заяви министърът, визирайки цената на годишната винетка за лека кола, предава "Дарик". Според Нанков голямото облекчение за шофьорите ще бъде по-добрите пътища, което ще се случи след въвеждане на тол таксите.
Задействането на тол системата ще се случи през март-април следващата година. Само за първата година системата се очаква да донесе приходи в размер на около един милиард лева. Така ще бъде решен проблемът с хроничния недостиг на финансови средства в пътния сектор, отбеляза регионалният министър.
Тол системата ще включва около 16 000 км. или две трети от републиканската пътна мрежа. Тол такса ще има само за пътните отсечки, които са в добро състояние. В момента се работи по тарифирането, като за автомагистралите ще има по-висока такса.
Създават се двата центъра, от които ще се управлява трафика. Започва доставянето на 500 устройства, които ще издават билетните карти и електронните винетки. Ще бъдат доставени и 100 кантара, които ще измерват в движение теглото на тежкотоварните коли. Всички съоръжения трябва да бъдат внедрени до края на годината.
"Всеки ден забавяне във въвеждането на тол системата спестява на държавата приходи от милион и половина лева", изтъкна Николай Нанков.
Поне 3-4 пъти ще се рехабилитират пътища със спестените пари за снегопочистване тази зима. Вчера приключи зимното поддържане, като готовност ще има само за почистване на високопланинските пътища, каза още регионалният министър.