Швеция обяви, че ще върне задължителната военна служба от лятото, за да отговори на глобалните предизвикателства в сферата на сигурността, включително от страна на Русия, предаде Франс прес.

Скандинавската държава, на чиято територия не е воден военен конфликт от два века, отмени задължителната военна служба през 2010 г., след като тя беше определена като неефективен начин за удовлетворяване на нуждите на съвременните армии.

Шведското правителство на малцинството ще внесе днес в парламента съответен закон, който предвижда задължителната военна служба да бъде възстановена от това лято за всички шведи, родени след 1999 г. Продължителността й ще бъде 11 месеца.

Мярката се очаква да бъде приета от парламента, тъй като е предмет на споразумение между лявото правителство и десноцентристката опозиция.

Около 13 хиляди млади шведи се очаква да бъдат мобилизирани от 1 юли, но само 4000 от тях - 18-годишни, и от двата пола - ще бъдат подбрани за военна служба въз основа на критериите мотивация и умения.

От 1 януари 2018 г. призоваването на военна служба вече ще става ежегодно.

Швеция не членува в НАТО, но участва в програмата на организацията "Партньорство за мир", която действа от 1994 г. с цел да развива военното сътрудничество между военния пакт и нечленуващи в него страни.

По отношение на позициите си по въпросите на отбраната Швеция е много близо до съседна Финландия, която има обща 1340-километрова граница с Русия.

Финландия и Швеция, единствените необвързани страни от Скандинавския и Балтийския регион, засилиха военното си сътрудничество със САЩ заради безпокойства във връзка с повишената военна активност на Русия в Северна Европа, отбелязва Франс прес.

Миналата година Финландия обвини Русия, че е нарушила въздушното й пространство, след като два руски изтребителя при отделни случаи прелетели южно от крайбрежния град Порво. Това предизвика безпокойство в Швеция.

Русия предупреди Швеция и Финландия да не се присъединяват към НАТО - тема, която е предмет на дебати и в двете страни.

/БТА/