Популярна дестинация за руския елит, Лондон е мястото, където неговите представители си купуват жилища, съпругите им ходят на шопинг, а децата им учат в пансиони. Само че ако Великобритания гласува в полза на Brexit по-късно този месец, това подлежи на промяна и резултатите изглеждат неприемливи за Русия и руснаците.

Британският премиер Дейвид Камерън използва руския президент Владимир Путин като плашило, което злорадства пред перспективата от Brexit, за да призове британците да гласуват против излизане от ЕС на референдума на 23 юни, пише Фридеман Кьолер от ДПА.

Бившият белгийски премиер Ги Верховщад изрази подобно гледище, заявявайки, че Путин ще потрива доволно ръце при Brexit.

"Фактът, че Русия или президентът Путин биват използвани като решаващи фактори, когато стане дума за британския референдум, е нов елемент за нас", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той добави, че Русия естествено е в полза на добри отношения с ЕС и всеки неин член.

Според експерти по Brexit Москва има много за губене. "Излизане на Обединеното кралство от ЕС означава за Русия същото като за страните членки, а именно несигурност", заяви Андрей Сушенцов, политически анализатор и изпълнителен директор на дискусионния форум Валдай, близък до Кремъл.

Отношенията между Москва и Лондон са парадоксални. Няма други страни от ЕС, с които отношенията на Русия да са толкова лоши както с Великобритания. Трудната история между двете страни, включително взаимните обвинения в шпионаж и убийството на руския дисидент Александър Литвиненко през 2006 г. с радиоактивен полоний в Лондон, попречи на сближаването им.

От страните от ЕС за Великобритания се смята, че има най-твърдо отношение към Русия и е най-големият привърженик на санкции, след като Русия нападна Украйна през 2014 г.

Въпреки това Лондон остава предпочитаната дестинация за руските олигарси, които купуват там домове, бясно харчат пари по магазините и пращат децата си в елитни британски пансиони.

Досега руските политици се въздържаха да коментират евентуален Brexit, но през последните години Русия показа, че подкрепя действия, поставящи ЕС и неговите членове в затруднено положение. Москва обяви подкрепа за отцепване на Шотландия през 2014 г. и за холандския референдум през април, с който беше отхвърлено създаването на по-тесни отношения с Украйна.

Консервативните руснаци се надяват, че "ЕС ще се разпадне като Съветския съюз", казва руският олигарх Константин Малофеев в интервю за австрийското списание "Профил".

Крайнодесни партии като "Алтернатива за Германия", Партията на свободата в Австрия и Националния фронт във Франция поддържат контакти с Русия, както прави Партията за независимост на Обединеното кралство.

От политическа гледна точка обаче не е задължително Русия да се облагодетелства от евентуален Brexit. Ако Великобритания напусне, ЕС ще изгуби член с голяма военна мощ, а това ще остави Германия доминираща сила в ЕС. Това няма да е идеално да Русия, каза Сушенцов.

Още по-лоша е перспективата от съюз между Великобритания, САЩ и страни на ЕС от изток като Полша, които са критични към Русия. Полша, която в миналото дълго време е била потискана от Русия, се страхува от руски ответен удар срещу източноевропейските членове на ЕС и на отбранителния съюз НАТО.

Сушенцов прогнозира икономически загуби за двете страни. Лондонската фондова борса е важен търговски център за акциите на руски компании като газовия гигант Газпром. Ако бъдат изолирани от лондонския финансов център, руските компании вероятно ще се обърнат към азиатските фондови пазари, търсейки "нови сигурни убежища за пари и инвестиции", писа експертът. И на практиката руснаците да посещават "Лондонград" също ще бъде сложен край.

Макар че британско-руската двустранна търговия е ограничена, половината от руската външна търговия е с ЕС. Поради това неприятности в ЕС ще означават неприятности и за Русия.

Напускане на съюза може да има също негативно отражение върху два от най-близките британски партньори - Холандия и Кипър, които също са важни за Русия: Холандия - защото е партньор с руския петролен и газов бизнес, а Кипър - защото служи за сигурно убежище на капитали от Русия.
 

/БТА/