Статистиката показва, че в световен мащаб случаите на преждевременна смърт, към които отношение имат и високите нива на фини прахови частици във въздуха, са над 4 милиона. В България те са около 18 000 годишно. В този смисъл, неслучайно първичната превенция на общественото здраве е сред приоритетите на Министерството на здравеопазването.
Необходимо е да се засили работата на здравните власти, а и индивидуалният ангажимент, по посока профилактика на заболяванията, причинени от замърсения въздух“. Това заяви зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова по време на кръгла маса за вредите от фините прахови частици, организирана от Българската асоциация за закрила на пациентите.
Директорът на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) доц. д-р Христо Хинков посочи, че са установени редица групи заболявания, които се дължат на повишените нива на фините прахови частици. Сред тях са белодробният рак, проблеми в развитието на плода при бременност, проблеми свързани с функционирането на дихателната система, като внимание трябва да се обърне и на евентуална връзка между болестта Алцхаймер и мръсния въздух.
Експерти от НЦОЗА са изготвили предложения за редуциране нивата на фини прахови частици, свързани с увеличаване на станциите за мониторинг, въвеждане на по-строги регулаторни мерки чрез изготвяне на стандарти за емисиите и за строителството, контрол на съдържанията на вредни вещества в суровините. По думите на доц. Хинков изключително важни са и поведенческите мерки, а именно как всеки индивидуално да допринася за чистотата на въздуха.
По време на кръглата маса председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров увери, че от съсловната организация ще подкрепят усилията на компетентните институции за справяне с проблема, какъвто е и интересът на всички български граждани.