Таксиметрови шофьори от цялата страна блокираха в понеделник сутринта кръговото движение пред сградата на полицията в центъра на Русе, а след това пеша се прехвърлиха пред съда. Те протестираха срещу убийството на своя колега от Валери Спиридонов – Джоко на 14 март 2017 г. от непълнолетните тогава младежи Николай Василев и Деян Цветков. Момчетата наръгаха над 10 пъти с нож таксиджията в близкото село Николово, за да вземат от него пари за дрога. Делото, образувано по обвинителен акт на Окръжна прокуратура – Русе против родените през 1999 г. момчета, обвинени в извършване на грабеж, придружен с убийство, стартира в понеделник в Русе и продължава до сряда. Повдигнатото на двамата подсъдими обвинение е за това, че на 14.03.2017 г. в село Николово, обл. Русенска, като непълнолетни, навършили шестнадесетгодишна възраст, но след като разбирали свойството и значението на деянието и могли да ръководят постъпките си, в съучастие като извършители, са отнели чужди движими вещи от владението на В. С. на обща стойност 4562,10 лева, с намерението противозаконно да ги присвоят, като употребили за това сила и грабежът е придружен с убийството на 60-годишния таксиметров шофьор. Става дума за престъпление по чл. 199, ал. 2, т. 2, пр. 1 вр. чл. 198, ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 вр. чл. 63, ал. 2, т. 1 от НК. Тъй като и двамата по това време са били непълнолетни, според прокурора, при доказване на вината им ги заплашва затвор между 5 и 12 г.
Заради това, таксиметрови шофьори от цяла България протестираха по русенските улици, като преди началото на делото, те окупираха и Съдебната палата в Русе. Те настояха за справедливост" и издигнаха транспаранти с надпис - "Промяна на обвинителния акт. Доживотна присъда. Справедливост за Джоко".
Според председателят на синдикален съюз "Сила" Ивайло Джанати , таксиметровите шофьори протестират, „защото от две-три години се шири една безнаказаност, нападенията върху техни колеги се увеличават. Искаме да събудим властта, тя да ни обърне внимание, да се променят законовите мерки, за да си осигурим по-добра работна среда", заяви Джанати. Шофьорите настояват в таксиметровите автомобили трябва да се монтира паник-бутон, свързан с тел. 112, както и за задължителни видеорегистратори, а записите да се приемат като доказателство в съда. Шофьорите настояват двете момчета да понесат отговорността си за извършеното, като настояват обвинението на двамата младежи да бъде за предумишлено убийство, а не за грабеж, придружен с убийство. "В тази държава е крайно време да се научим да носим отговорност. Всеки родител трябва да си направи сметката как възпитава децата си. Искаме тези момчета да си понесат отговорността, защото нашият колега също е нечий син, също е нечий съпруг, също е баща", заключи председателят на синдикален съюз "Сила".
"Протестът е, защото от две-три години се шири една безнаказаност, нападенията върху наши колеги се увеличават. Искаме да събудим властта, тя да ни обърне внимание, да се променят законовите мерки, за да си осигурим по-добра работна среда", каза председателят на синдикален съюз "Сила" Ивайло Джанати.
По думите му в таксиметровите автомобили трябва да има паник-бутон, свързан с тел. 112, както и задължителни видеорегистратори, а записите да се приемат като доказателство в съда
. Протестиращите настояват обвинението на двамата младежи да бъде за предумишлено убийство, а не за грабеж, придружен с убийство. "В тази държава е крайно време да се научим да носим отговорност. Всеки родител трябва да си направи сметката как възпитава децата си. Искаме тези момчета да си понесат отговорността, защото нашият колега също е нечий син, също е нечий съпруг, също е баща", каза Джанати. Делото продължава в Окръжния съд с разпит на свидетели.