Община Пловдив опитва за пореден път да изгони „Векта” от стадиона и игрищата до басейните „Нептун”, въпреки че по казуса има окончателно решение на Пловдивския окръжен съд. То е в полза на футболния клуб и правото му да владее съоръженията. В писмо от градската управа до управителя на клуба Петър Никленов с дата 17 август обаче се твърди, че „Векта” държи имота без правно основание и администрацията ще пристъпи към изземване. Срещу което бизнесменът контрира: кой, ако не съдът, може да определи, дали имаме правно основание да владеем съоръженията?
Споровете между Никленов и общината не са от вчера. След като клубът беше принуден да освободи терена през 2015 г. заедно с изтичането на концесията за къпалнята "Нептун", се стигна до дела. По едно от тях на 18 април т. г. Окръжният съд в Пловдив се произнася, че клубът трябва да бъде въведен във владение отново. Решението не подлежи на обжалване. Именно заради това, когато получава съобщението на администрацията, че се готви отнемането на имота, Никленов се обръща за съдействие към областния управител Здравко Димитров. „Обръщам се към Вас и като представител на държавата в Пловдив, и като човек, който има нормално отношение към спорта и децата. Поводът е поредният опит от страна на лицето Иван Тотев, понастоящем все още кмет на Пловдив, да погази законите на Република България и да не се съобрази с влязло в сила съдебно решение”, пише Никленов на Зико. Той е внесъл и жалба в Окръжна прокуратура -Пловдив, по казуса.
Разковничето на сложните отношения между общината и ФК „Векта” се крие във факта, че спорните имоти не са предоставени на клуба директно от администрацията, а от концесионера на плувния басейн. През 1999 г. общината дава на концесия целия някогашен Работнически комплекс. За концесионер е избрана фирма „Дайли” ООД. Тя се заема с изграждането на плувния комплекс „Нептун”, а съседните терени дава под наем на футболен клуб „Векта” - сдружение с нестопанска цел, създадено от „Векта” ООД. Така клубът получава футболно и баскетболно игрище, тенис корт и прилежащите площи, общо 82 дка. Никленов инвестира в съоръженията, прави ги едно от добрите места за спорт в града и там започват да тренират деца от школата на клуба.
Проблемът идва, когато след изтичането на срока на концесията общината решава да я прекрати, като елиминира опцията за удължаване на договора с „Дайли”. Плувните басейни са дадени под наем, но трябва да се реши и въпросът със стадиона и стопанисваните от ФК „Векта” игрища. Общината издава заповед за изземане на имотите и прави опит да влезе във владение на 26 февруари 2016 г. В този ден обаче на мястото има деца, които чакат за тренировка, от администрацията се отказват и изземат терените на 18 март същата година.
Никленов завежда дело за нарушено право на владение и губи на първа инстанция - Районния съд в Пловдив. Обжалва и на 9 декември 2016 г. Пловдивският окръжен съд отсъжда в негова полза с мотива, че изтичането на срока на концесията не прави общината „автоматично владелец на имота” и не дава право да го отнема „по насилствен начин”. Изземането на стадиона и игрищата е наречено самоуправство в съдебното решение. Констатирано е и друго нарушение на градската управа - тя е адресирала процедурата по отнемането на терена до търговското дружество „Векта” ООД, а не до футболния клуб „Векта”, който стопанисва спортния комплекс. От общината атакуват решението пред Върховния касационен съд и се чака думата на последната съдебна инстанция.
Втори текст:
Плащаме 50 бона за общинския отказ от въвод
Близо 50 000 лева ще излезе на градския бюджет отказът на администрацията да се съобрази с решението на съда и да въведе ФК "Векта" във владение на имота, твърдят юристите на Петър Никленов. А парите ще дойдат от джоба на данъкоплатците. След произнасянето на Окръжния съд Никленов се обръща към частния съдебен изпълнител Петко Илиев да го въведе във владение на отнетия имот. Първата дата за т. нар. въвод е 3 януари т. г., но тогава общината възразява, че не може да предаде на Никленов целия имот, защото част от него е и зала „Олимпиада”, която има друг наемател. След още едно отлагане Никленов влиза във владение на комплекса на 12 януари т. г. Общината внася жалба в Окръжния съд срещу действията на частния съдебен изпълнител. Магистратите обаче отхвърлят претенциите с цитираното вече окончателно решение от 18 април 2017-а.
Независимо от този факт на 17 август общината отново анонсира намерението си да си вземе спортния комплекс. Любопитна подробност е, че в писмото си до Никленов администрацията се позовава на акт за общинска собственост на имота с дата 14 юли 2016-а - 17 години след даването на Работническия комплекс на концесия, от което тръгва всичко.
"Това, че въводът във владение е законосъобразен, не означава, че е правомерен. Започваме нова процедура да си вземем имота, след като за n-ти път установихме, че ФК "Векта" го владее без правно основание", коментира ситуацията зам.-кметът Димитър Кацарски. За целия имот има издаден нов констативен акт за публична общинска собственост от 14 юли 2016 г. Юристите на "Векта" обаче оспорват неговата легитимност.
Трети текст:
Заключиха Кацарски на стадиона
В прехвърлянето на спортния комплекс между общината и "Векта" се стигаше до куриозни ситуации като заключването на зам.-кмета Димитър Кацарски и неколцина общинари при един от опитите за изземане на съоръжението.
След прекратяването на концесията градската управа определи наем от 4000 лв. на Никленов, който преди това е плащал 900 лв. на "Дайли". Бизнесменът определи тази тарифа като дело на хора, които въобще не се интересуват от детския спорт, а мислят само за пари. Той твърди, че преди години е инвестирал около един милион лева в обновяването на спортния комплекс. „Предупредих общинските служители преди година, когато дойдоха да ни изхвърлят, да не се стига до такива дивотии, но нямаше кой да ме чуе. Въпреки неистовите усилия на общината да съсипе футболния клуб и детската школа, в която тренират над 100 бъдещи футболисти, ние оцеляваме”, коментира тогава Петър Никленов.
Напишете коментар