Премиерът Бойко Борисов се среща с турския си колега Бинали Йълдъръм днес. Двамата най-вероятно ще разговарят за Турски поток, за който стана дума по време на посещението на българския министър-председател в Москва.
"Русия може да построи второ разклонение на газопровода "Турски поток" в България направо през Черно море, въпросът се обсъжда", каза прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков. Лидерът на БСП Корнелия Нинова скочи, че чрез разговора в Кремъл е възобновен диалогът с Русия, но не е постигнато нищо конкретно. Препирните се пренесоха и в парламента по време на парламентарен контрол.
Потърсихме депутата от ГЕРБ Тома Биков за коментар на случващото се.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Бойко Борисов е в Турция. Визитата му начало на договореностите в Москва за Турски поток ли е, г-н Биков?
- Не е начало, а продължение. Тя показва, че разговорите с Владимир Путин са били сериозни. Турски поток няма как да стане без съгласието на Анкара. Моят анализ показва, че самата Турция иска газопроводът да мине през България. А не през Гърция.
- БСП обвини Борисов, че не е постигнал контретни резултати на срещата си с Путин...
- Срещата му с Бинали Йълдъръм опровергава тези обвинения. И тя е знакът за технологията на водене на външна политика. Защото нищо не се решава само с една среща. Тя е продължение на разговорите в Русия, както вече казах. Ако някой си мисли, че подобни сериозни проблеми могат да се решат само с едно посещение, явно обаче техните знания за политиката са от гледане на политически филми или сериали. Съгласни са със всичко, което ГЕРБ прави. Но го искат по друг вариант. Но в същото време на предлагат алтернативна политика.
- Нова енергийна политика провежда ГЕРБ и чрез рестарта на проекта "Белене"?!
- Енергийната политика не може да бъде нова или стара. На нас ни трябва печеливша ядрена централа, която да създава различни възможности за българите, а не да ги ангажира. Тези активи от 3,5 млрд. лв. трябва да се опитаме да ги управляваме. Надяваме се да намерим добри инвеститори, които да доведат дружеството до печалба. Да не се налага управление от държавата.
- Някои анализатори виждат завой на Изток в рестарта на "Белене"?!
- Категорично, това не е вярно. България се намира в Европа. Никой не ни възприема като страна, която не знае къде да ходи. Всички европейски държави искат да имат прагматични отношения с Русия, с Турция, дори и с Китай. Не може да има обрат в геополитическата ориентация на България. Ние сме членове на ЕС. Който се опита да го направи, ще приключи с политиката. За мене обрат от ЕС означава да участваме в блокове с Русия. Ние нито сме канени за тях, нито имаме намерение.
- Кога най-после ще поставим отношенията си с Русия на прагматична основа и ще приключим с идеологическата обремененост? В крайна сметка важен е интересът на нашата страна.
- Това се опитваме да правим в момента. Който иска да постави отношенията ни на идеологическа основа, бърка много. И русофилите, и русофобите не разбират Русия и пречат на отношенията между нашите две страни. Това не са идеологии , а фиксации. За съжаление русофилите обичат Русия повече отколкото обичат България. Русофобите пък мразят Русия повече отколкото обичат България.