В края на всяка година всички си пожелаваме най-вече здраве, щастие и любов. Какво обаче трябва да направим, за да се сбъднат по-скоро желанията ни. Тръгнахме по следите на най-големите новогодишни суеверия, които всеки трябва да пробва.
Всеки трябва да облече нови дрехи Едно от най-големите суеверия е свързано с дрехите. Според различните вярвания трябва да разчистим гардероба си няколко дни преди края на годината. Изхвърлете всичко скъсано, носено многократно или пък не обличано отдавна. Така се пречиства енергията и се отваря място за нови възможности. Най-голямата грешка на много хора е, че пазят скъсани дрехи. Според различни вярвания това носи лош късмет, а и било на бедност. Затова се отървете от всичко, което ви свързва с лоши спомени и неприятни събития.
Важно е в самата новогодишна вечер пък да облечем нещо ново. Дори и блуза да е, да е нова. Бижутата при жените също трябва да са нови. Различни народи пък вярват, че дрънкулките отдалечават лошите духове и дават нова енергия на дома.
Много пари в портмонетата За да сте здрави, носете бели монети в джобовете си на празника. Ако искате да сте богати, сложете едри банкноти в портмонето. Народните поверия предават още, че не трябва да давате пари на заем в последния ден от старата година, както и в първия ден от новата. Новата година трябва да посреща без дългове и заеми. И да, това е много трудно в днешно време, но поне се постарайте да ограничите взимането на пари поне два дни преди големия ден. Хубаво е също и по ъглите на дома да посипете бели стотинки, за да имате пари навсякъде през цялата година.
Червеното бельо е задължителен елемент Със сигурност на планетата няма жена, която да не се е замислила за това с какво ще се накипри в новогодишната вечер. Дори психолозите препоръчват изцяло нов тоалет за празника. Новата дреха придава усещане за специалност и допълва с хубава емоция моментите. Според популярно суеверие пък под празничните дрехи трябва задължително да се носи червено бельо. Огнената дреха била на късмет през цялата идна година. За целта и столичните магазини вече изобилстват от мъжко, дамско и детско бельо в червено.
Мнозина смятат, че червеният цвят е особено магнетичен. Предизвиквал любовта да дойде по-бързо при необвързаните, а при вече влюбените да се задържи вечно.
Отрупаната трапеза Според много вярвания трапезата на Нова година трябва да е отрупана, за да ни върви през цялата следващата година. Спорен е въпросът обаче какво да бъде основното ястие. Някои казват, че на трапезата задължително трябва да има ястие с птиче месо, докато според други така ще излети късметът. Същият е и казусът със свинското. Едни твърдят, че е на хубаво, други вярват, че носи лош късмет, защото прасето рие в земята.
Важно място на новогодишната трапеза заема баницата с късмети. Традицията повелява тя да бъде нарязана на толкова парчета, колкото са членовете на семейството, плюс едно допълнително за къщата. По стар обичай в баницата трябва да се сложат освен късмети и дрянови пъпки. След като всички опитат от традиционното ястие, хвърлят дряновите пъпки в огъня. Ако изпукат, е на хубаво.
На новогодишната трапеза трябва да има още и орехи. По тях се гадае дали ще е здрава година. Ако ядките вътре са хубави, тогава семейството няма да има болести и здравословни проблеми.
„Обещавам да спра да обещавам” Едва от около 400 години този ден се счита за празник в западните държави. Една от традициите по света, с които се свързва настъпването на новата година, е именно вземането на важно решение. Например отказване от цигарите или започване на сериозна диета. При древните вавилонци най-важното решение било да върнат взетото на заем оборудване за фермата. Според едно предание човек може да повлияе на късмета си през идващата година според това какво е правил или ял през първия й ден. Поради тази причина много хора прекарват първите минути на празника с най-близките си приятели и семейството си.
Всички ние сме свикнали да даваме обещания: ще спра да пуша, пия, изневерявам, обичам, презирам. Дали ги спазваме обаче, остава загадка, чийто отговори знаем само ние.
Психолозите обясняват тази ситуация с това, че само 30 % от хората изпълняват обещанията, които са си дали по празниците. Останалите бързо бързо се връщат към стария ритъм. Как е по света? Ето и още някои интересни поверия:
Ако на Нова година на портата потропа висок чернокос мъж, годината ще е щастлива за домакините;
Датчаните вярват, че като ядат понички на празника, това ще им донесе късмет;
За американците белият боб с черни петна е символ на просперитет и затова и неизменно присъства на празничната им трапеза. Друг „щастлив” зеленчук е зелето, чийто листа са символ на книжните пари;
В Австралия символ на късмета през Новата година е печеното прасенце, което е в центъра на трапезата. За десерт традиционно се поднася ментов сладолед, поднесен във формата на четирилистна детелина;
Британците пък оставят късмета си в ръцете на първия гост през следващата година. Вярват, че той трябва да е задължително мъж и да носи подаръци за дома – въглен за огнището, хляб за масата и питие за стопанина. За да имат собствениците на дома късмет през новата година, когато гостът си тръгва, той трябва да е с гръб към вратата. Ако гостът дойде с празни ръце, той не е добре дошъл;
В Уелс в полунощ, при първия удар на часовника, задната врата се отваря, след което бързо се затваря и заключва, за да излезе през нея старата година и лошият късмет, а при дванадесетия удар се отваря широко входната врата, за да влезе през нея Новата година, а с нея щастието и благоденствието;
Старо сицилианско вярване пък е, че в първия ден на новата година, за късмет, на обяд трябва да се сготви и яде лазаня. Всеки друг вид паста ще донесе беди и злочестия.
В Испания в полунощ, с всеки един удар на часовника, испанците изяждат по 12 зърна грозде, за да имат късмет през всичките 12 месеца на годината.
На Нова година пък японците украсяват домовете си с борово клонче – за дълголетие, със стрък бамбук – за успех, и цветче от слива – за благородство; За китайската Нова година входната врата трябва да се пребоядиса задължително в червено, защото този цвят е символ на късмета и щастието. По време на новогодишната нощ всички ножове в къщата се скриват, за да не си „отреже” някой късмета.