Торнадо помете покривите на над 30 къщи в димитровградския квартал „Изток 2” на 8 март. Над 30 къщи са с отнесени покриви, строшени стъкла, има паднали огради и други поразии. За щастие няма пострадали хора.
„Всичко започна след 16 часа във вторник. Вихрушката във форма на фуния се зададе откъм бившия рудник. Вдигна еднотонната автобусна спирка и запокити конструкцията на 20-тина метра. Малко преди това училищният автобус свали много деца там, добре, че се прибраха преди да дойде смерча. За около 10 минути торнадото премина през около километър и половина от квартала”, разказа кметският пълномощник в квартала Кочо Михайлов.
„Издадох заповед и общинска комисия извършва опис на щетите в „Изток 2”. Хората ще могат да получат през Агенцията за социално подпомагане по 315 лв.”, коментира кметът на Димитровград Иво Димов.
Сред първите ударени къщи е тази на Деян Иванов. „Внучето ми е първолак. Прибра се и беше сам в стаята, когато ни удари фъртуната. Страшно беше”, разказва Деян за преживяното. Стихията съборила керемидите от покрива и строшила стъклата на една от стаите. „Мина през одаята и вдигна чак балатума”, сподели още Иванов, Той, заедно с негови роднини и приятели събираше отломките от покрива, паднали в двора му.
Станка Симеонова пък разказа, че половината и къще е денонощие без ток. В другата половина където живеят синът и снахата й пък има електричество, но има и паднали кабели. Те са под напрежение. „Вече 24 часа се страхуваме да не изтървем децата и да ги удари токът”, споделят от 7-членното семейство. Пред имота им пък е паркиран „Опел Астра” с изпотрошени стъкла. „Торнадото вдигаше и пускаше колата на земята като детска играчка”, описват един през друг Станка и собственикът на автомобила Слави Славов. Техен съсед пък сочи към покрива си. Там е кацнала метална врата от барака. „Халата я запокити там, след като я носи цели 200 метра”, обясняват очевидци. Стопаните на някои от поразените жилища все още не знаят за случилото се. Те са на гурбет в Гърция. Техни комшии пробвали да се свържат с тях по телефона, но без резултат.
Ана Янчева споделя, че фамилията им е 7-членна. „Когато фурията ни наближи, всички се скрихме в стаята и налягахме по пода, само мъжът ми Илия си остана в инвалидната количка. Нямаме покрив вече. Всички сме безработни и се издържаме с пенсията от 180 лева на съпруга ми. За памперси ли, за храна ли, за лекарства ли да стигнат по-напред, а сега ще трябва и да правим ремонт”, тюхка се жената. Пред къщата им от инвалидния стол гледа 67-годишният Илия Янчев, който е прекарал 2 инфаркта. „За имота на този човек общината вече е осигурила керемиди. Те ще му бъдат предоставени, за да бъде пренареден покривът”, каза кметът Иво Димов.
Харизан и Димитринка Харизанови също са от потърпевшите. Торнадото е минало и през тяхното жилище. „Децата и съпругата ми останаха в единствената оцеляла стаичка. Аз спах в колата”, споделя Харизанов, който работи във фирмата по чистота „Неотитан”. Край него комшиите му също помитат строшени тухли, керемиди, стъкла и клони. Всички се притесняват, че завали ли, домовете им ще бъдат и наводнени.
Въпреки бедата, доста от пострадалите са доволни, че няма пострадали хора. „Добре, че децата ни са живи и здрави, другото все някак ще се нареди”, говори с оптимизъм и Харизан. Негов съкварталец пък пуска перифраза за Яворовата „Градушка”. „Да беше мор, да беше чума, а то фъртуна ни удари”, декламира усмихнато мъжът. Негови съмахленци уточняват, че той някога е бил възпитаник на местното основно училище „Пею Крачолов Яворов”. Други пък се кодошеха, че ще трябва да подаряват по-често цветя на жените си, а не само на 8 март, за да не стават такива поразии.