Вътрешният министър Валентин Радев, регионалният министър Николай Нанков и главният прокурор Сотир Цацаров разкриха какво е истинското състояние не пешеходните пътеки в страната. А то е страшно. Констатирани са един куп нарушения, а почти всички места за пресичане не отговарят на никакви наредби и изиквания на закона.
"Проверката е възложена на 27 декември 2017 г.. Предмет беше оценяване на състоянието на пешеходните пътеки тип зебри и повдигнатите такива. Особено внимание се обърна на пешеходните пътеки до училища и детски градини. Проверени бяха над 14 000 пешеходни пътеки. Не приемам и насърчавам размитата отговорност между институтите. Човешкият живот трябва да бъде защитен", каза главният прокурор Сотир Цацаров.
"Открити са отчайващи дефицити", продължи той. "Неправилно са разположени пешеходните пътеки, сигнализацията е неправилна. Списъкът е срамен. Проверки като тази трябва да бъдат правени един път годишно. Стопаните на пътя трябва да отстранят проблемите до 30 юни 2018 г. Между 2000 и 7000 лв. ще бъдат глобите за длъжностните лица".
"13 981 са проверените пешеходни пътеки", допълни вътрешният министър Валентин Радев. "Установи се, че пътеките са неправилно маркирани - или маркировката не е изпълнена правилно или е износена. 18% са неправилно разположените пешеходни пътеки. Липсващи знаци най-много има в Бургас и Варна. Най-много нарушения са в Южна България - Хасково, Бургас, Пазарджик, Благоевград", изброи Радев.
Той допълни, че много от проверените места, знаците са разположени базразборно от изскваното разстояние от пешеходните пътеки.
"Пешеходните пътеки по републиканските пътища не отговарят на изискванията", заяви регионалният министър Николай Нанков. "3531 са пешеходните пътеки по републиканските пътища. 250 са те в населени места. Като дефекти имаме неотговярат на някои нормативни изисквания. Под 20% отговарят на тези изисквания. На първо място се използва цвят, различен от белия. При 80% не е маркиран надписът "Погледни". Освен това не са спазени изискванията за ширина на пешеходните пътеки", изброи Нанков. 4354 пък били липсващите знаци.
Нанков каза, че по направени изчисления са необходими 3 700 000 лв., за да могат пешеходните пътеки да отговарят на наредбите и изискванията. Парите ще бъдат отпуснати още тази година, а областните пътните управления до 30 май трябва да дадат своите план-сметки. Срокът за въвеждането на пътеките по републиканската пътна мрежа, в който те трябва да отговарят на наредбите и нормативите, е 30 юни 2018 г. Освен това ще се изготви регистър на пътеките, който ще бъде готов до 30 април т.г. Той ще бъде качен на страницата на АПИ.
"До 30 юни разпореждания спряма всички общински власти за привеждане на всички пешеходни пътеки в нормален вид. Ако не - глоби. Това е в компетенцията на полицията. След 30 юни нови проверки, но не в цялата страна, а само там, където са констатирани безобразия", допълни Цацаров.
"Досега също е правено, от страна на МВР се правят предписания до кметовете. Сега събрахме и видяхме цялата картинка. Трябва да намерим средства, министър Нанков каза, от МВР също ще дадем. Юни месец нова проверка. Избирателно и никой да не знае къде", каза още Валентин Радев.
"Най-безпокоящото не е различният цвят на пътната маркировка. В Пазарджик - оранжево е небето, имаше такава песен. Такива са естетическите разбирания на кмета. На места има пешеходна пътека след пешеходна пътека, това води до трудности. Цената на безхаберието е човешкият живот", отсече Цацаров.
"Нормативната уредба страда от дефицити. И тримата го признаваме. Липсва действащ санкционен механизъм към лицата допуснали тези нарушения", заключи главният прокурор.
"Има пешеходна пътека, сложил кметът светофар. Обещал кметът, направил пешеходни пътеки. Пешеходна пътека след пешеходна пътека. Минеш през едната, викаш си "То няма друга" и блъсаш някой". Ами то не знаеш кой да гледаш. Защо не сте предупредили кмета на Пазарджик да боядисва с друг цвят? Сега ще проверим колко предупреждения има срещу това", колоритно се изказа вътрешният министър.