Европа и САЩ отново демонстрират пред Украйна, че я подкрепят - изпращат на Киев сигнал, че въпреки усилията на дипломатическо равнище да се споразумее с Русия за Сирия Западът не изоставя украинците в беда. Опасенията, че Западът може да загърби конфликта между Киев и подкрепяните от Москва сепаратисти в Източна Украйна, са безоснователни. Сирия и идещият оттам терор на фанатичните ислямисти не се отразяват на санкциите, наложени на Русия от САЩ и Европа във връзка с анексията на Крим и агресията в Донбас, пише Бернд Йохан в украинската редакция на, "Дойче веле".
Същевременно в Европа и САЩ расте недоволството от ситуацията в Украйна. По време на посещението си в Киев вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън обеща на украинците нова финансова помощ, която страната да използва най-вече за борба с корупцията.
Той призова украинските власти да се преборят с "рака на корупцията", защото инак ще е невъзможно да изградят демокрация. Категоричните изявления на Байдън пред Върховната рада сочат, че Вашингтон не одобрява политиката на украинските власти - заради недостатъци и в мирното уреждане в Донбас, и в процеса на реформи в страната.
Оскъдните резултати от реформите на Киев
Горните теми бяха дискутирани и в Брюксел, където в понеделник, 7 декември, Съветът за асоцииране Украйна-ЕС проведе заседание с участието на украинския премиер Арсений Яценюк. Делегати на Евросъюза обрисуваха европейските перспективи на Украйна. През януари - независимо от протестите на Русия, се очаква да влезе в сила споразумението за свободна търговия между Киев и ЕС. Може да бъде одобрен и безвизов режим - при положение че в предстоящия си доклад Еврокомисията даде положителна оценка за реформите в Украйна.
Докладът обаче едва ли ще съдържа нещо друго, освен поредните похвали в аванс. Защото Киев твърде дълго отлага необходимите реформи за после. Брюксел все още проверява законопроектите, разработени от украинските власти, защото Върховната рада забави особено много преустройствения план. Това е сред причините резултатите от първата година на кабинета, ръководен от Арсений Яценюк, да изглеждат оскъдни.
Някои важни проекти бяха превърнати в дела. Създадена бе нова полиция, в която да няма място за корупция. Приети бяха нови правила за дейността на банковия и енергийния сектор, където протичаха преди множество сенчести операции. В преобладаващата си част обаче реформите не станаха реалност. А в парламентарните групи от управляващата коалиция се множат депутатите, спъващи тези мерки. И Джо Байдън с право припомни на депутатите от Върховната рада, че на плещите им тежи голяма отговорност.
Никаква отстъпчивост към Украйна
Нито правителството, нито президентът, камо ли пък Върховната рада, пронизана открай докрай с взаимни задължения на депутатите, са събрали още сили да разрушат корумпираната система в Украйна. Засега личат само отделни щрихи от необходимата за целта съдебна реформа. Както и преди, страната живее под контрола на олигарси, които чрез мрежите си, невидими за окото, се борят за власт и влияние в политиката и икономиката. Тези мрежи изпълват дори Генералната прокуратура и Съвета за сигурност на Украйна.
Украйна трябва да се отърси от подобни структури. Конфликтът с Русия в Донбас вече не може да служи за оправдание на недостатъчното желание за реформи. Европа и САЩ остават на страната на Киев, но ако липсва радикално вътрешно реформиране, политическото пробуждане на страната ще претърпи провал. Европа и САЩ не могат вече да се държат прекалено деликатно с Украйна.
/БТА/