Най-новият и ултрамодерен скенер PET/CT в страната работи в Отделението по нуклеарна медицина на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, съобщиха от лечебното заведение. 

Той е последно поколение хибриден скенер „Siemens“ - „Biograph mCT64“за диагностични процедури и бе въведен в експлоатация през ноември. Апаратът е монтиран в специално построено помещение и е част от Високотехнологичния център за образна диагностика на онкологични заболяванияна УМБАЛ „Свети Георги“, разказа началникът на отделението д-р Мариана Маровска.

Провежданите изследвания са с приоритет за диагностика в онкологията, финансират се от Националната здравноосигурителна каса и са напълно безплатни за пациентите.За планиране на изследванията в УМБАЛ „Свети Георги“ е необходимо да се представят копия от медицинските документи на пациента – епикризи, проведени образни изследвания, решения на онкологични комисии.

Преди провеждане на изследването е необходима специална подготовка, за която пациентите се инструктират още при планирането. 

Пациентите престояват в Отделението по нуклеарна медицина около 3 часа. След инжектиране на радиофармацевтика пациентът изчаква натрупването на веществото в специален добре затоплен бокс, в абсолютен покой. Помещенията са съобразени с всички нормативни изисквания и предлагат комфорт на болните, включително и за хора в неравностойно положение.

След престой от 50 – 60 минути пациентът се поставя на апарата и за 20 минути се регистрира разпределението на радиоактивно вещество в тялото. След приключване на изследването пациентът изчаква един час в специална чакалня, приемайки големи количества течности, за увеличаване на диурезата и по-бързо елиминиране на радиофармацевтика.

PET/CT или по-популярен като PET scan е съвременна и модерна апаратура за хибридна образна диагностика – методиката съчетава нуклеарно-медицинско изследване и компютърна томография. Използването на хибридните образни методи дава възможност за поставяне на точна диагноза, за определяне на стадия и за проследяване на редица туморни и по-рядко на неонкологични заболявания. Получената информация позволява да се избере най-подходящият терапевтичен подход при болния и да се спестят излишни медицински процедури.