Учени са създали най-малкия термометър в света от ДНК и той може да бъде използван дори в живи клетки, пише IDG, цитира obekti.bg. Екип учени от Университета на Монреал са разработили микроскопичния молекулярен сензор, базиран на начина, по-който ДНК молекулите се променят в зависимост от температурата.Уникалната структура на ДНК молекулата позволява на учените да настроят прецизно термометъра.
ДНК се състои от четири основни елемента – аденин, тиамин, гуанин и цитозин – те се появяват нявсякъде по веригата на молекулата, кодирайки информация.

Връзките в структурата, които тези елементи образуват, също могат да бъдат полезни за учените. „Адениновите нуклеотиди се свързват слабо с тиаминовите, докато цитозинът се свързва силно с гуанина“, обяснява Давид Гаро, един от учените.

Чрез подреждане на тези базови елементи в подходящ ред, екипът е успял да създаде ДНК вериги, които се свиват и разтягат по специфичен начин в зависимост от температурата.

Резултатът е 5-нанометрова структура, която учените могат да използват, за да определят температурата. В публикувания научен труд в изданието Nano Letters, екипът описва как може да настрои прецизно тези ДНК структури, за да измерват температурни колебания в интервала на 0,03 градуса.