Съдейки по нараняванията, видни от кадрите след атентата в Манчестър, експлозивът едва ли е бил около тялото на човек, а по-скоро в ниска част, например чанта, или извършителят е бил много нисък, може да е бил младеж.
Това коментира експертът по сигурността полк. Славчо Велков.
Най-малко 19 души загинаха, а около 60 бяха ранени при взрив в „Манчестър арена“ в края на концерт на американската певица Ариана Гранде. Повечето посетители са били младежи. Няма данни за пострадали български граждани съобщиха от посолството във Великобритания.
Може да се заключи, че взривът е бил много мощен, вероятно над 1 кг тротилов еквивалент, посочи Велков.
"Това е най-голямата зала в Европа, но фактът, че взривът се е случил в предверие, на изходите, сочи, че вероятно извършителят не е бил в състояние да проникне в залата. Това, че експлозията става в края на концерта, за да се чуе, сочи показност", посочи експертът пред bTV.
По думите му, съдейки от трагичната цикличност на нападенията в Европа, този атентат е бил очакван. Няма да се учудя, ако в близките дни и седмици се случи нещо подобно, каза Велков. Европа е бременна с тероризъм и трудно и много мъчително ще се освобождава от него.
Може да се направи аналогия с други нападения в Европа на места със струпване на много хора, например парижката зала "Батаклан“, каза още той.
Прочетете още
- 11:51 Нова бомбена заплаха в Пловдив! Евакуираха Общината, Данъчното и още ключови сгради СНИМКИ
- 11:00 "Ако Емрах кихне, става новина": Тони Стораро изригна след нарушението на сина си в Созопол
- 17:13 Загиналата на пешеходната пътека във Велико Търново е съпруга на известен художник
- 14:00 Случаят „Балогун" показва колко тънка е границата между футбола и властта