С изключение правим църковни бракове, съобщи след Рождество Христово отец Емил от православния храм „Св. св. Кирил и Методий“ . Венчавките са абсолютно забранени през Великите Великденски и коледни пости до 7 януари.
Извършването на ритуалите е невъзможно и с оглед на натовареността на свещениците в литургиите за Рождество Христово. 36 влюбени двойки са минали под венчило в православния храм в Монтана през тази година. Църковните брачни съюзи са разрешени само след параф в гражданското, а от църквата младоженците получават два документа. Таксата за ритуала, който измолва благословия и от Бога е 120 лева.
Между Бъдни вечер и Йордановден Богоявление (6 януари) са така наречените„мръсни дни“.Това е времето за родилните мъки на Богородица, раждането на Младенеца Иисус и кръщаването му.Срещат се и като Мръсни вечери, Мръсница , Погани дни, Поганото, Поганци, Бугани дни (Родопите, Пиринския край, Странджа, българите от Одринска Тракия), Некръстени дни (при македонските българи и тези от Западните покрайнини), Караконджолови дни (Разложко), Глухи дни (Кюстендилско), Вампирови дни (Карловско).
„Мръсните дни“ започват след тържеството по повод щастливото Раждане на Младенеца, Учител и Спасител на човеците – Иисус Христос. На следващия ден църквата събира вярващите, за да отправи благодарност и възхвала на Божията майка, и е наречен Събор на света Богородица (26 декември),на който се „блажи“.
На 5 януари българската православна църква отбелязва Зимния Кръстовден, наричан още Водокръст или Попова Коледа. Народът вярва, че на този ден се пропъждат т.нар. „мръсни дни“ и хората се избавят от злите духове.