Сайтът Терминал 3 освети преди 2 дни Годишния доклад за състоянието на националната сигурност на България, отчитащ събитията от 2016 г. ftp://193.109.55.85/30_08_2017/702-00-34_Godishen_doklad_sastoyanie_natsionalna_sigurnost_RB_2016.PDF

Сайтът твърди, че в доклада ( на практика за първи път, смея да добавя ) се акцентира върху руската хибридна война като основна заплаха за българската национална сигурност. Ето цитатите, които Терминал дава като доказателство за тази своя теза.

„Действията на Русия са източник на регионална нестабилност и заплашват нашата основна цел за единна, свободна и мирна Европа. Нарастват предизвикателствата пред сигурността най-вече в региона на Балтийско и Черно море, както и в източната част на Средиземно море, където Русия засилва своите военни способности и увеличава военните си дейности. Към това се добавят и продължаващите конфликти в периферията на европейския континент и съседните региони, които се превръщат в източници на трайна нестабилност и сигурност“.

„Интензивното усилване и модернизация на руските военни способности на територията на незаконно анексирания Кримски полуостров, продължаващите действия за неговото интегриране в икономиката, социалния и политическия живот на Русия, както и разширеният излаз на тази страна от акваторията на Черно море, вкл. до енергийните залежи в него, продължиха да водят до трайно нарушаване на геостратегическия и военния баланс в Черноморския регион.“

„Неизпълнението и избирателното прилагане от Русия на фундаментални международни договори в областта на контрола и конвенционалните оръжия, незачитането на териториалната цялост на независими държави, информационната война и масовото използване на хибридни стратегии подкопават доверието и значително затрудняват връщането към диалога и намирането на трайни политически решения, свързани със сигурността в Европа.“

„За задълбочаване на кризата в отношенията спомагат интензивните опити на Русия за възстановяване и разширяване на сферите на влияние чрез действия във военната, икономическата и културната сфера, представени в някои случаи като равноправно и взаимноизгодно сътрудничество и дори като помощ за защита на националната защита и суверенитет.“

Обемистият документ, обаче, според моя скромен прочит, в никакъв случай не фурмулира руската заплаха като главно предизвикателство за българската сигурност. Тя е по-скоро спомената и това в контекста на прословутата доктрина на Борисов “да не дразним Путин” изглежда като смела евроатлантическа стъпка.

Според в. “Дневник”, който днес коментира доклада, неговите съставители дори подчертават, че нямало доказателства за това, че руската заплаха е от първостепенно значение. http://www.dnevnik.bg/politika/2017/09/09/3038674_siriia_bejancite_terorizum_i_rusiia_sa_vunshnite/

Въпреки това противоречие в изведените акценти е факт, че за първи път в български официален документ, одобрен вече от правителството, се говори, че „Действията на Русия са източник на регионална нестабилност и заплашват нашата основна цел за единна, свободна и мирна Европа”.

“Действията”, разбира се, не са наречени с думата агресия, а в следващите абзаци за хибридната война на българска територия се говори безадресно ( може да е водена и от Швейцария, нали така!), фактът си е факт: с три години закъснение спрямо първи опит от подобно естество през 2014 г. сме на път да се сдобием с българска официална позиция срещу руската намеса в България. Това би било и нещо като реабилитация на президента Плевнелиев, който се осмеляваше да гоори на евроатлантически език по въпроса, но Борисов му каза да си “мери думите”.

Докладът на практика употребява извинител тон към Москва в стил “ не ни се сърдете, но като ваш правоверенправославен троянски кон вече от години правим възможното да ви е удобно да ни яздите, но е дошло време да изцвилим и ние магистрално по нотите на общата евроатлантическа партитура, стараейки се това да прозвучи достатъчно фалшиво като част търпимостта ни към фалшивите ви новини”.

Преди три години лично Борисов се намеси за отпадането на констатацията за руската хибридна война в България.  Продължавам да твърдя, че по данни на свидетели ( чието публично потвърждение някой ден не изключвам да стане факт), опозиционният по своя статут по онова време политик Бойко Борисов е настоял гневно пред служебния премиер Близнашки оповестеният в края на август 2014 г. в сайта на Министерството на отбраната проектодокумент “Визия 2020” да бъде редактиран така, че да отпадне споменаването на Русия като заплаха за националната сигурност на България. Така и стана- за което Близнашки пое отговорнст и се обоснова с това, че не му е искано предварително мнението по този въпрос от съставителите на проектодокумента, без обаче да си признае, че го е направил под натиска на политически фактор ( демагогстващ като голям евроатлантик пред публиката), който не е имал правомощия да го направи. БиТиВи разказа тази история на 1 септември 2014 г., но без да спомене ролята на Борисов. http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/politika/viziyata-za-rusiya-e-smekchena-no-hibridnata-voina-ostava.html

След като вече е приет от правителството, годишният доклад за 2016 г. най-вероятно ще бъде одобрен и от парламента. Но ще бъде показателно да се види как (не) ще регират на реакциите на явните путинофили по-тайните от тях, но не съвсем потайни русофили от групата на ГЕРБ, които масово и явно са се записали и в групата за приятелство с Русия в Народното събрание, която е най-голямата по рода си в нашия законодащен ( по отношение на руското влияние) храм.

Нямам право на въпроси в парламента, но питам тук: ще се оттеглят ли депутатите от управлавящата коалиция от групата за приятелство с Русия след кто и парламентът одобри формулировките в доклада, според който Русия е заплаха за националната ни сигурност?

Знаем , че заплахата и заплатата могат да са неразривно свързани- щото “интереса клати ЕС” и при гражданите за европейско развитие у нас, но все пак е време да се внесе някаква логика в шизофренната ситуация по върховете на гербаджилъка в България.

Share on Facebook