Президентът на Азербайджан Илхам Алиев назначи съпругата си Мехрибан Алиева за първи вицепрезидент. Руската редакция на Би Би Си потърси мнения на експерти за това кадрово решение. То не ги изненада.

Алиев подписа назначението във вторник. Самият пост първи вицепрезидент се появи в Азербайджан след референдум, състоял се миналия септември. До момента длъжността бе вакантна.

Президентът представи жена си като свой заместник на заседание на Съвета за сигурност на Азербайджан. И заяви, че тя вече дълги години играе "важна роля в обществено-политическата, културната, международната дейност". Алиев нарече жена си професионалист и хуманист, съобщи Интерфакс.

По-рано президентската съпруга бе заместник-председател на партията "Нов Азербайджан", с чиято листа бе избрана в парламента.

Самата Мехрибан обясни пред Съвета за сигурност, че дължи успехите си на подкрепата от Илхам Алиев.

"Разбирам напълно колко сериозна отговорност лежи върху мен и вярвам, че ще оправдая вашето доверие, господин президент, и доверието на всички, които вярват в мен", каза тя.

Ето какво заявиха експерти, помолени да коментират избора на азербайджанския лидер.

Аркадий Дубнов, експерт по страните от ОНД

Според мен Илхам Алиев се придържа към онзи стил в държавното управление, който създаде в Азербайджан баща му - семеен по характер, целящ да балансира влиянието на клановете. Измежду влиятелните ще посоча два - клана Алиеви и клана Пашаеви, представен от Мехрибан Алиева, първата дама.

Основите на този стил са положени от бащата на нацията Гейдар Алиев - първия и единствен [лидер на страна от ОНД, бел. на Би Би Си], успял да осъществи в постсъветското пространство фамилно прехвърляне на властта.

Назначението на Мехрибан Алиева идва от нуждата лидерът да консолидира властта, да я укрепи, да създаде баланс между клановете, да постигне известни компромиси и да предотврати всеки опит на свои опоненти да посегнат на властта, упражнявана от Илхам Алиев и екипа му.

В известен смисъл Азербайджан вече е пример за непотизъм, т.е. семейно управление. В бъдеще положението на първия вицепрезидент може би ще осигури възможност за някакъв преход на властта по модела на тандема, формиран в Русия през 2011 г. от Путин и Медведев. Същият сценарий може да бъде реализиран и в Азербайджан след няколко години, щом мандатът на Илхам Алиев приключи.

Мехрибан Алиева има опит в системното управление, не е просто жена-домакиня. В Баку се твърди, че двамата с Гейдар Алиев били навремето в чудесни отношения.

В Азербайджан пълномощията на властта са безусловни; с оглед контекста тя е достатъчно подготвен управленски кадър. В страната се твърди, че хората много я обичат.

Зардущ Ализаде, азербайджански политолог

Мисля, че новата длъжност на Мехрибан Алиева изобщо няма да е от значение. В Азербайджан всичко се е избистрило, всичко е стабилно, всичко се знае, всичко е ясно, нищо не се променя.

Ясно е, че Гейдар Алиев е оставил властта на своя син, а синът му смята придобитото за свое имущество, за бащиния. Населението няма нищо общо с това - нито с изборите, нито с някаква дейност; те просто гледат, наблюдават. Нация от наблюдатели.

Нищо не се мени - нито механизмът за вземане на решения, нито механизмът за изпълнение на решенията. Затова приех въпросното назначение с абсолютно спокойствие, мнозина очакваха това да стане.

В Азербайджан политика няма. Политиката е когато групи от хора, партии, се състезават в рамките на закона или на някакви правила. В Азербайджан законите не работят, партии на практика няма. Затова няма и политика. Има група сплотени хора във властта - и те решават всичко.

Тофик Абасов, съветник на Бакинския международен център за мултикултурализъм

Мехрибан Алиева има висок рейтинг в страната. Потвърждава го това, че като депутат в Националното събрание работи много активно, плодотворно и резултатно на тази позиция, осезаемо участва в приемането на нови закони.

Тя е инициатор на няколко важни проекта от хуманитарната и културната сфера. Успоредно с това оглавява фондацията "Гейдар Алиев". Ресурсната база на тази фондация бе използвана за изграждане на множество просветни центрове, училища, центрове за подпомагане.

Мнозина наши сънародници - било в кулоарни разговори, било в обществени дискусии, повдигаха въпроса, че е време да се разделим с немарливите началници на разни ведомства, и щом има такъв кадър, минал школата на Гейдар Алиев (Мехрибан Алиева е и член на политсъвета на управляващата партия), защо да не й се повери някой важен сектор и така да се използва нейната креативност, за да се оправят нещата в различни сфери.

Аз лично участвах с колеги в проучвания на общественото мнение. Видяхме, че това назначение се приема твърде позитивно.

Миналата година имаше общонароден референдум, обсъдени бяха допълнения към конституцията. Тогава президентът с цел да разграничи пълномощията на подобрена основа взе решение за създаване на вицепрезидентската институция.

Рейтингът на министерския кабинет не е много висок. Затова в обществото бе повдигнат въпросът не е ли време да променим структурно разделението на властите.

/БТА/