София. 2/3 от пакета „Мобилност 1“ не бяха приети от Комисията по транспорт в ЕП. Комисията по транспорт в Европейския парламент отхвърли днес два от докладите от пакета „Мобилност“ и прие един от тях, свързан с искането камионите да се връщат веднъж на четири седмици в държавата, в която са регистрирани фирмите. Така вкарването на пакета в пленарна зала на практика се обезсмисля. Решението на комисията бе взето на фона на протести на български превозвачи на площад „Люксембург“ в Брюксел. Още от сутринта български ТИР-ове с протестни плакати бяха паркирани по протежението на площад „Шуман“. В протеста се включиха стотици представители на българския транспортен бранш, подкрепени от техни румънски колеги, български депутати и евродепутати, както и от транспортния министър Росен Желязков. Протестиращите носеха жълти жилетки и плакати с надписи: „Мобилен пакет 1 убива общия пазар в ЕС!“; "НЕ на двойните стандарти за транспортния бранш в ЕС!"; „Европа на две скорости - заден ход за транспорта!“; „Мобилен пакет 1 убива транспортния бизнес в България!“; „Ще узакони ли Европейският парламент кражбата на бизнес?!“ и др. В Брюксел, за да подкрепят превозвачите ни, бяха депутатите от ГЕРБ Станислав Иванов и Валентин Милушев, от БСП - Георги Свиленски, Манол Генов и Димитър Данчев; Халил Летифов от ДПС, както и евродепутатите Ангел Джамбазки, Филиз Хюсменова, Илхан Кючук, Светослав Малинов, Момчил Неков, Асим Адемов, Сергей Станишев.
Малко след 12 ч. министърът на транспорта Росен Желязков слезе при протестиращите, за да им съобщи, че няма единодушно гласуване по пакета „Мобилност“.
„Нищо не се знае от тук нататък в парламента, нито дали, нито кога ще се гласува, нито какво ще се гласува. Нито дали този парламент ще се произнесе, което считам, че е изключително добре. Вие днес сте основният виновник това да се случи“, заяви евродепутатът Андрей Новаков пред протестиращите.
„Положението в ЕС е „сит на гладен вяра няма“. Това, което се случи днес, е, че два доклада не са гласувани, а ние сме се разбрали, че всичките могат да се гласуват само заедно в пленарна зала“, каза от своя страна евродепутатът Курумбашев и посочи, че няма правно основание тези доклади да се разглеждат в пленарна зала.
Народният представител от ПГ на ГЕРБ и заместник-председател на Комисията по транспорт Станислав Иванов отбеляза, че постигнатото е добра крачка напред, но все още не може да се кажа, че е победа. „Проблемът с връщането на камиона според нас ще отпадне, защото Съветът на Европа се произнесе, че това е недопустима мярка. Ще имаме триалози, на които ще отпадне приетото днес от Комисия решение. И остава единствено каботажът като проблем за България“, каза още Иванов и обясни, че ще продължи да се търси решение и за това.
Министър Росен Желязков подчерта от своя страна, че е получил уверение от представители на ЕК, че дори и ако в ЕП връщането на камионите бъде прието, на триалозите Комисията няма да го подкрепи – т.е. то ще отпадне. Желязков уточни, че следващата седмица координаторите в европейската транспортна комисия ще решат дали пакетът „Мобилност“ да продължи към пленарна зала, като обясни, че ако до края на месеца пакетът „Мобилност“ не бъде внесен в пленарна зала, ще бъде разглеждан от следващия парламент.
Междувременно държавният глава Румен Радев изпрати писмо до председателя на Европейския парламент Антонио Таяни по повод проблемите с пакет „Мобилност 1". В него държавният глава заявява, че предвидените законодателни промени са в разрез с устоите на единния европейски пазар и нарушават принципите за свободното движение на стоки, хора, услуги и капитали в рамките на Общността. Според президента формираният общ подход по текстовете в пакета „Мобилност 1" и включените мерки дискриминират българския транспортен бранш. „България ще претърпи сериозни загуби и икономическото ѝ изоставане от останалите страни-членки ще се задълбочи. Тежкотоварният автомобилен бизнес в България има огромно значение за икономиката на нашата страна, както като принос към брутния вътрешен продукт, така и като трудова заетост“, пише още Румен Радев. В писмото си българският държавен глава заявява, че застава зад исканията на българските автомобилните превозвачи и изразява своята убеденост, че пакетът „Мобилност 1" ще бъде финализиран на основата на справедливи и балансирани решения, като се зачетат основните принципи на ЕС и правилното функциониране на Европейския вътрешен пазар.