На ритуала, в който участваха военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада, министър Красимир Каракачанов връчи почетен медал „100 години Първа световна война“ на областния управител на Област Стара Загора Гергана Микова, кмета на Община Казанлък Галина Стоянова, командира на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Пламен Йорданов, Негово Високо Преосвещенство Старозагорски митрополит Киприан и други.
В знак на признателност към загиналите български воини, написали едни от най-славните страници в българската военна история, бяха поднесени венци и цветя. Честването, в което участваха множество граждани, ученици, членове на военнопатриотични и родолюбиви организации, продължи с преклонение пред паметната плоча на създателите на химна на Българската армия „Велик е нашият войник“, който е и марш на 23-и пехотен Шипченски полк - подпоручик Константин Георгиев и композитора Михаил Шекерджиев. Венци и цветя бяха поднесени и пред паметника на 9-а и 10-а опълченски дружини в района на военното формирование от състава на 61-ва механизирана бригада в град Казанлък.
Програмата за деня завърши с концерт във Военния клуб с участието на Представителния ансамбъл на Българската армия и гости от казашкия московски ансамбъл „Славица”. Преди него приветствено слово произнесе Красимир Узунов - директор на информационна агенция „Фокус" и автор на книгата „История на 23-ти пехотен Шипченски полк във войните за Освобождение и Обединение". Той проследи бойната история на 23-ти пехотен Шипченски полк, заключавайки: "Такава е историята на полка, харесва ни, не ни харесва, и ако ние искаме да я четем, трябва да я извикаме за живот персонално." "Когато се говори за тези хора, няма как да се говори равнодушно, няма защо да търсим чужд безсмъртен полк. Вашият безсмъртен полк е 23-ти пехотен Шипченски полк. Ако всеки от нас разрови родовата си памет, родовата си хроника, няма как да не стигне до едни войничета, на които наистина ръцете са им напукани от студ и от жега. Които са яли веднъж на седмица, които са броели куршумите, но които са знаели, че зад гърба им започва България, и няма как да отстъпят, и докъдето са стигнали те, дотам е България. Те пазят, семействата, пазят огнищата, пазят роднини, но те пазят земята и затова са били непобедими. Съдбата на етруските и на всякакви други, които са свършили в музеите, мисля, че не я заслужаваме. Заслужаваме да си прочетем родовите хроники, защото родовата памет като се събере, става национална памет", каза още Узунов. Той поясни, че книгата "История на 23-ти пехотен Шипченски полк във войните за Освобождение и Обединение" е написана преди 8 години, а до края на 2019 година предстои да излезе и втори том.
Кметът на Казанлък Галина Стоянова припомни, че 23-ти пехотен Шипченски полк е наричан с много имена – Безсмъртният полк, Лудият полк, Лъв балкански, венецът на бойната слава на България. По думите й всички те прилягат на полка. „23-ти пехотен Шипченски полк е сърцатият полк, защото е създаден от кръвта и земята на тази Долина, от цялата околия, от Карлово през Павел баня, Казанлък, Мъглиж, Николаево, Гурково, та чак до Стара Загора. Говорихме днес много за полка, разказваме за онези имена, които помним и които отбелязваме. Но казанлъчани не се сещат за своите герои само на бележитите дати, нито ги величаят само тогава", заяви Стоянова, изказвайки своята благодарност към патриотичните организации на Казанлък, които непрекъснато работят за паметта на поколенията. Своята благодарност кметът на Казанлък изрази и към авторите на книгата "История на 23-ти пехотен Шипченски полк във войните за Освобождение и Обединение" Красимир Узунов и проф. д-р Генчо Начев. На двамата автори и на министъра на отбраната Красимир Каракачанов Стоянова връчи почетен знак на Казанлък – плакет. Със заповед на министъра на отбраната, за съществен принос при популяризиране на военната история, славата и героизма на Българската армия, за разпространение и утвърждаване на българските военни традиции, за военно – патриотично възпитание и по повод 130 години от създаването на 23-ти пехотен Шипченски полк, с юбилеен медал "100 години Първа световна война" бяха наградени представители на патриотични и родолюбиви организации в Казанлък.
Честванията по повод 130 години от формирането на 23-ти пехотен Шипченски полк ще продължат през цялата 2019 година в Казанлък. Полкът е сформиран с Указ №11 от 19 януари 1889 г. на княз Фердинанд с дислокация в Казанлък.