Преди откриването на изложбата, организаторите се включиха в литийното шествие по случая, в рамките на което бяха положени венци пред паметниците на Цар Освободител, генерал Йосиф Гурко и на Българския опълченец, и беше изнесена литературно-музикална програма.
На откриването на експозицията присъства и Вторият секретар на Посолството на Русия в България Евгений Меркулов, който заяви, че „взимането на града от руските войски, подпомагани активно от българските опълченци, след труден преход през старопланинските проходи в зимни условия, е светла страница в съвместната слава на българския и руския народ“. По неговите думи, „тази изложба способства за укрепването на културно-хуманитарните връзки между двете страни и ни напомня за героичните моменти в общата история, и общата победа“.
След него се изказа председателят на софийския клуб на национално дружество „Традиция“ Ивайло Танчев, който отбеляза, че всички изложени оръжия са автентични и са били притежание на руски воини, или български опълченци, а изложените картини са на военачалници и различни сцени от войната.
„На днешният ден преди 141 години, след две успешни битки при Долни Богров, генерал (от пехотата Николай Николаевич) Веляминов на трети (януари) разбива турските табори, а на следващия ден, вече съвместно с (генерал-лейтенант Отон Егорович, помощник-началник на Предния отряд) Раух разбива останалите турски войски, които прикриват отстъплението. На 4 януари генерал Йосиф Гурко влиза в София по улицата, на която днес се намира кметството (Московска)“, припомни Танчев. „Тя се казва така, именно защото московците са влезли по по нея и донасят свободата на София, която по онова време е била с население от 10 хиляди души“.
Той отбеляза също, че тогава в града е имало 82 джамии, което скоро се променя. Патриоти българи взривяват 80 от джамиите и остават само две – действащата сега Баня Баши и Черната джамия, която е превърната в затвор.
Председателят на „Традиция“ подчерта, че българският народ винаги трябва да е благодарен на Русия и руския народ и никога не трябва да забравя 62-те хиляди „свидни жертви“, които е дала тази страна в конфликта, независимо че за войната повлияват имперски и други интереси и това, че другите европейски народи не се жертват за Освобождението на България.
Откриването завърши с изпълнение на „Топчето пукна“ от народната изпълнителка Светла Дукатева и композитора Иван Йосифов.
Иван Христов