Скопие. Преди точно една година в село Нивици от гръцката страна на Преспанското езеро министрите на външните работи на Македония и Гърция Никола Димитров и Никос Коцияс подписаха документа, с който се сложи точка на 27-годишния спор за името между Атина и Скопие. Какво получи и какво загуби Македония с него. За премиера Зоран Заев подписването на споразумението се е оказало правилен ход, страната е пред пълноправно членство в НАТО, а скоро ще получи и дата за започване на присъединителни преговори с ЕС, предава скопското електронно издание „24 Инфо“.
„Не че с Гърция сме имали някаква сериозна вражда, но наистина беше лошо чувство, горчиво, когато бяхме спрени в нашите интеграционни процеси. Ето, след една година, ние виждаме първите ползи като последици от това упражнение, в нашата подготовка, защото след няколко месеца ще имаме пълноправно членство в НАТО. Това е основна стратегическа цел за нашата страна, за целия регион, за Република Северна Македония, която не е била векове назад, но имаше конфликти преди 17-18 години. Това означава траен мир, стабилност, сигурност и безопасност“, каза Заев.
От опозиционната ВМРО-ДПМНЕ пък казват и една година след договора, че в Преспа Македония е подписала своята капитулация.
Върховният представител на ЕС за външните работи и сигурността Федерика Могерини отново призова държавите-членки на ЕС да започнат възможно най-скоро преговори за присъединяване със Северна Македония, а комисарят на ЕС по разширяването Йоханес Хан по-рано направи същото.
„Времето не е от значение за този процес. Имаме политически календар, под който се ръководим. Политика отнема време. Надявам се, че държавите-членки знаят колко е голям залогът с това решение и се надявам, че ще вземат мъдро решение и ще одобрят започването на преговорите“, каза Могерини.
В съответствие с Преспанския договор държавата се преименува на Република Северна Македония, а гражданството остава македонец / гражданин на Република Северна Македония, а езикът е македонски. В страната бяха извършени конституционни промени с противоречиви политически сделки и амнистия за 27 април и според споразумението Гърция първо ратифицира Протокола за членство на Северна Македония в НАТО. Ципрас най-вероятно ще плати за споразумението със загуба на властта, а Зоан Заев се опитва да запази положителния разказ за евроинтеграцията, въпреки несигурното начало на преговорите.



Превод и редакция: Иван Христов