Скопие. Законът, съгласно който се ратифицира и влиза в сила Договорът от Преспа, е публикуван в Официален вестник на Гърция, съобщава македонската медия 24.мк.
Веднага след като парламентът в Атина го одобри, документът беше подписан и от гръцкия президент Прокопис Павлопулос.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш поздрави Гърция и я окуражи за този парламентарен акт, с който сложи край на 27-годишния спор за името. Той го оцени като важна стъпка към насърчаване на усилията за постигане на помирение и в други конфликтни точки по света, не само в Европа.
Германският канцлер, Ангела Меркел, която следи проблема още от срещата на върха на НАТО в Букурещ отпреди повече от десет години, заяви: „Това е само една малка, но много важна новина. Тя има много общо с войната и мира, със стабилността. При толкова много международни кризи обикновено се мисли, че нищо не се движи напред ".
Според Удо Булман, лидер на социалдемократическата парламентарна група в Европейския парламент, македонският премиер Заев и неговият гръцки колега Ципрас са достойни за Нобелова награда за мир.
Френският министър на външните работи Жан Ив Льо Дриен приветства ратификацията на Преспанския договор от гръцките депутати и подчерта същността на тази политическа стъпка към практическото прилагане на историческото споразумение, с което се слага край на двустранния спор, стар повече от четвърт век.
„Искам да поздравя смелостта и решимостта, демонстрирана от гръцките и македонските лидери, и специално от премиерите Ципрас и Заев".
Българският президент Росен Плевнелиев ( в длъжност от 22 януари 2012 до 22 януари 2017 г. – бел. ред.) заяви, че смелостта на македонския и гръцкия премиер е важна не само за двете страни, но и за целия регион и затова те ще бъдат предложени за Нобелова награда.

Превод и редакция: Ивелина Ватова