От своя страна говорителят на ПГ на „БСП за България“ Елена Йончева коментира пред делегатите на 49-тия конгрес, че режимът в България се опитва да разедини хората и да ги унищожи, но няма такъв режим, който историята да не е спряла. Йончева призова българите да бъдат част от тази история. Тя припомни думите на известния немски антифашист Мартин Нимюлер: „Авторитарната власт най-напред се разправи с опозицията- не се противопоставих, защото не бях от опозицията. После се разправиха с журналистите, не се противопоставих, защото не бях журналист. След това разгромиха профсъюзите, аз не се противопоставих, защото не бях профсъюзен деец. Тогава се заеха със съседа. Не казах нищо, защото не го познавах. Накрая дойдоха за мен и тогава вече не бяха останали хора, които да ме защитят“.
Президентът на ПЕС Сергей Станишев също коментира обвиненията срещу Елена Йончева. По думите му ГЕРБ имат реални притеснения да загубят евроизборите и това личи от изказването на Бойко Борисов за Елена Йончева. Той обърна внимание, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е атакувал пряко Елена Йончева, а през седмицата е последвало обвинението към нея. Според него това обаче ще я превърне в герой.
Станишев представи отчета на евродепутатите от БСП през изминалия мандат. „Ще спасяваме Европа като я променяме дълбоко, фундаментално и радикално“, изтъкна президентът на ПЕС. Според Станишев работата на делегацията на българските социалисти често е извън прожекторите на националните медии, въпреки че това, което става в европейските институции ежедневно засяга живота на българските граждани. Той подчерта, че социалистите в ЕП са следвали предизборната платформа на партията и изтъкна битките им срещу пакета „Мобилност“, двойните стандарти при храните и доклада за приемането на България в Шенген. Според Станишев европейските избори ще бъдат тест за местния вот наесен.
Заместник-председателят на БСП Кирил Добрев акцентира върху предстоящия европейски вот, резултатите от него и отражението му върху местните избори. По думите му БСП не бива да се заблуждава, че при загуба на евровота, само 6 месеца след това ще бъдат спечелени местните избори. „Всички сме в една лодка от Корнелия Нинова до Милко Сиркьов от Сатовча. В една лодка сме и с общи усилия или ще обърнем нагласите на европейския вот, или нагласите ще обърнат нас. Само силната връзка помежду ни може да осигури онази синергия, която връща силата на БСП, която превръща БСП в първа политическа сила не просто по социологически проучвания“, каза Добрев. Той обърна внимание, че ден след конгреса започват номинациите за евроизборите и призова да не се правят компромиси. Според него БСП е длъжна да се представи пред обществото с онези политици, които отговарят напълно на посланията на партията. „Когато говорим за борба с корупцията, този който изрича това послание, трябва да бъде емблемата на тази битка“, подчерта заместник-председателят на БСП. Кирил Добрев изтъкна, че няма да позволи партията да се превръща в заложник на лични амбиции, защото не става въпрос за постове, а за 127 години жива история.
Темата за евровота бе водеща сред делегатите, тъй като тя е свързана с платформата за евроизборите, която бе приета от конгреса. От партията изтъкнаха, че БСП е първата политическа сила, която излиза с платформа за изборите. В документа се посочва, че принципите, очертани във „Визия за България“, са ориентир за спечелване на Европейски избори 2019. Делегатите приеха окончателно и документа „Визия за България“, който доби популярност в обществото след 21 юли 2018 г., когато бе представен в НДК.
Деница КИТАНОВА