Белград. В антиправителствения протест в Белград се включиха и студентите, пише македонският информационен портал A1 On.
Преди философския факултет в Белград в събота вечерта започна десетият протест под лозунга "Един от пет милиона ". Колоната от граждани започна шествие по вече известния маршрут през централните улици на Белград, до сградата на Радио Телевизия Сърбия (РТС). Към протеста се присъединиха студенти от различни факултети на университета, под мотото "Будни студенти-един от пет милиона души ”.
Както обявиха организаторите, над 700 професори, доценти, асистенти и експертни сътрудници от всички университети в Сърбия са подписали петиция за подкрепа на гражданските протести.
Първият протест срещу насилието, озаглавен "Спрете кървавите ризи", се проведе в Крушевац на 30 ноември 2018 г., след нападение срещу един от лидерите на Съюза за Сърбия, Борко Стефанович и още двама активисти в града.
От 8 декември протестите се организират всяка събота в Белград.
В началото на организирането на протестите гражданите поискаха от правителството да спре насилието срещу опоненти и да се открият лицата, отговорни за атаката срещу Борко Стефанович.
След това исканията бяха допълнени с искането за оставки сръбския вътрешен министър Небойша Стефанович и генералния директор на РТС Драган Бухошевич. Към РТС бе отправено искане за адекватно отразяване на протестите, а към вътрешния министър да открие организаторите на убийството на Оливер Иванович и атаките срещу журналиста Милан Йованович.
Основното искане на протестиращите обаче е оставката на Александър Вучич, президента на Сърбия и управляващата Сръбска прогресивна партия, както и провеждането на свободни и честни избори. Гражданите призоваха за споразумение и искане към опозицията да представи конкретен план за промяна на системата на управление в Сърбия.
Преди три дни сръбската опозиция, в отговор на призива на организаторите на протеста "1 от 5 милиона", прие текста на Договор с хората от седем точки като предложение за набор от мерки за гарантиране на честни избори и възстановяване на демократичните принципи и управление след победата над режима на Александър Вучич.
Опозицията също се ангажира да бойкотира изборите, а когато се създадат условия за свободни избори, тя ще работи за създаване на обща листа, в която освен партийни кандидати ще има и представители на профсъюзи, професионални и граждански сдружения, студенти, преподаватели, учени и общественици.
Също така те съобщиха, че след изборите ще бъде сформирано експертно правителство, което ще трябва в рамките на една година да въведе определени системни мерки, след които ще бъдат обявени свободни избори.
През последните десет седмици гражданските протести от Белград се разпространиха до повече от 40 града в Сърбия, както и в Северно Косово.

Превод и редакция: Юлиян Марков