След като Законът бе гласуван в парламента във вторник с 95 гласа „за“ и нито един „против“ и „въздържал се“ и бъде подписан от президента Иванов, той трябва да бъде обнародван в „Държавен вестник“, с което ще влезе в сила.
Обвиняемите за събитията от 27 април миналата година в парламента на Република Македония, съгласно Закона, ще имат 5 дни, за да кандидатстват за амнистия. След искането на обвиняемите в рамките на нови 5 дни съдът, т.е. съдебният съвет, който води делото начело с председателя Добрила Кацарска, ще вземе решение след консултация с прокурора Вилма Русковска, която внесе обвинителния акт.
„А1 Он“ е влязъл в контакт с част от адвокатите на обвиняемите за „кървавия четвъртък“, които казват, че засега нямат никаква позиция за Закона за амнистия. Те чакат същият да влезе в „Държавен вестник“, да се консултират със страните, а след това заедно да решат дали ще изпратят искане за амнистия до съда.
Инициаторите на този закон заедно с министър-председателя Зоран Заев бяха и осемте депутати от независимата парламентарна група, която беше част от ВМРО-ДПМНЕ. Те подкрепиха конституционните промени, с което по някакъв начин наложиха парламентарното мнозинство да приеме този закон, припомня изданието.
Депутатите от „Алианса на албанците“, Зиядин Села и Сурия Рашиди не подкрепиха Закона за амнистия. Председателят на партията Села преди гласуването заяви, че не може да има мир със злосторниците и че е срамно, тези, които са в залата, да гласуват. Освен народните представители от АА, за Закона не гласува и Горан Милевски, лидер на Либерално-демократическата партия, коалиционен партньор на СДСМ (Социалдемократическия съюз на Македония).
Превод и редакция: Иван Христов