Председателят на АБВ Румен Петков коментира, че в тази ситуация президентът на Франция Еманюел Макрон се държи цинично. „Протестите срещу него и налаганата от него политика разтресоха цяла Франция, съсипаха центъра на Париж и той като аргумент за непризнаване на избора на президента на Венецуела използва именно протестите. Този човек или не знае къде живее, или е в състояние в името на властта да изпълнява всякакви поръчки, включително вмешателство във вътрешната политика на суверенна държава“, заяви Петков. Той посочи, че ако се случи прецедент да бъде свален президентът на Венецуела, Европа ще стане съучастник в свалянето на легитимно избрани органи. „Настояваме Народното събрание да излезе с категорична позиция за невмешателство в работите на суверенна държава“, каза Петков.
Агенция „Фокус“ припомня:На президентските избори във Венецуела на 20 май 2018 г. Николас Мадуро беше преизбран за нов шестгодишен мандат. Той пое поста на 10 януари 2019 г. Групата от Лима обаче заяви, че този избор не отговаря на международните стандарти и преизбирането на Мадуро на поста е незаконно. Те осъждат нарушаването на върховенството на закона във Венецуела и настояват за спазване на принципите на демокрацията и човешките права, както и за приемане на мерки за излизане на страната от дълбоката политическа, икономическа, социална и хуманитарна криза.
На 23 януари председателят на парламента във Венецуела Хуан Гуайдо се самообяви за временен президент и положи клетва, а малко по-късно беше признат от САЩ и от част от държавите в Южна Америка. Това стана, след като хиляди хора излязоха на протест, като основното им искане беше отстраняването на правителството на Мадуро. След това Гуайдо беше признат и от Австралия, Израел, Албания, Грузия, Швейцария и др. Шест страни от Европейския съюз - Франция, Германия, Испания, Португалия, Белгия и Великобритания обявиха, че ще признаят Хуан Гуайдо за временен президент, ако до дни президентът Мадуро не свика избори, но той отхвърли този ултиматум.
Цветилена СИМЕОНОВА