Председателят на ПП АБВ посочи като пример и заявката на Косово за създаване на армия - стъпка, която противоречи на всички международни актове, с които голяма част от държавите са признали Косово и отбелязана от НАТО и ЕС като „крайно неприемлива“. Петков е категоричен, че като член на НАТО страната ни трябва да реагира за въоръжението на Косово от страна на САЩ. „Като член на НАТО трябва да реагираме, защото това е в нашия регион. Никой нормален човек няма съмнение, че между Сърбия и Косово напрежението ескалира до степен военен конфликт. Косово и Албания обявиха създаването на единни гранично-пропускателни пунктове. Албания е член на НАТО. На къде отиваме? Имаме определена система за сигурност, Албания е кандидат член на ЕС, това означава пряк достъп на Косово до тези база данни. Никой не се противопоставя, обявява се като първа стъпка за премахване на границите. Двойните стандарти достигат своя връх“, коментира Румен Петков.
Председателят на АБВ-Младежи Пламена Заячка посочи, че заплахата за прекратяване на договора, сложил край на Студената война, е с една крачка по-близо. „България блесна с отсъствието си при гласуването за денонсиране на Ядрения договор между Русия и САЩ. По думите ѝ това е станало в навечерието на коледните празници, когато ООН не е приел резолюция за запазване и съхраняване на т.нар. Ядрен договор. „Това гласуване потвърждава намерението на САЩ за излизане и денонсиране на Ядрения договор. Подобно действие ще отвори пътя на острата конфронтация в Европа. Тази радикално различна ситуация е тест за управляващите в България. От тях зависи да формулират и отстоят националния интерес и сигурност“. Заячка подчерта, че по време на гласуването в ООН държавата ни не присъства и няма взето отношение по въпроса. „Каква е позицията на България по общата позиция на ЕС? Престъпление е да не се вземе отношение по темата. Ние от АБВ настояваме от пасивен наблюдател и регистратор на събитията, България да си върне ролята на уважаван партньор в ЕС, НАТО, ООН и да бъде лидер не само на Балканите, но и в Черноморието“. Заячка каза още, че страната ни би могла да инициира процеси, с които да подсигури Черноморската и енергийната си сигурност.
В контекста на темата за национална сигурност Георги Илчев, член на Изпълнителното бюро на ПП АБВ, коментира и доклада от военния министър за купуването на самолети F-16. Той заяви, че приемането на доклада за закупуване на тези самолети противоречи на предишно решение на Народното събрание. „Противно на приетите вече правила и рамки е всичко това да се промени, да се делегира на Министерски съвет и да бъде превърнато в междудържавен договор, без последваща ратификация от Народното събрание. Георги Илчев подчерта, че АБВ е против промяната на правилата. И всяка промяна на заложените параметри от Народното събрание като цена, плащане и доставка, показва или корупция, или брутален политически натиск, но във всички случаи, неспособност на българските държавни институции да отстояват собствените си правила. Той добави, че партията ще следи този въпрос и начинът, по който ще мине гласуването и вземане на решение със съответните доводи. „Това, което се случва до момента показва една унизителна позиция, която заема българската държава пред европейските партньори и пред всички. Ние показваме, че не можем да реализираме конкурси и да спазваме правила, които сами си задаваме“, посочи още Илчев.
От партия АБВ обявиха старта на няколко инициативи - готовност за започване на подписка за референдум по въпроса за разполагане на допълнителни чужди военни контингенти на територията на страната, анкета сред българските граждани по данъчна, енергийна и демографска политика, както и призив към правителството да постави на дневен ред включването на Дунавската стратегия като част от европейската и черноморската сигурност
Събирането на подписи за свикване на референдум ще започне, ако Народното събрание не излезе с категорично становище, че няма да допусне формирането и настаняването на допълнителни чужди военни контингенти на територията на страната. Анкетата сред българските граждани е предвидено да започне на 1 февруари. Сред въпросите фигурират запитвания за строежа на АЕЦ „Белене“ и за промяна в държавното устройство и установяване на президентска република. Анкетата сред българските граждани е предвидено да започне на 1 февруари. Сред въпросите фигурират запитвания за строежа на АЕЦ „Белене“ и за промяна в държавното устройство и установяване на президентска република.
Даяна ДЮЛГЕРОВА