София. Ръководството на ПП АБВ излезе с официална позиция по отношение на събитията около Мирния договор между САЩ и Русия. На 2 февруари двете държави обявиха, че замразяват изпълнението на Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (500 - 5500 км) от 1987 г., който е смятан за едно от десетте споразумения, на които се крепи международната сигурност и ядреното сдържане в света. Страните взаимно се обвиниха в тайното му нарушаване чрез разработване и въвеждане на въоръжение на модерни ракети и системи с наземно базиране. На 1 февруари САЩ официално обявиха, че спират да се съобразяват с договора, като президентът Доналд Тръмп посочи, че би искал нов договор, по който да преговарят всички заинтересовани страни, а не само САЩ и Русия. На следващия ден руският президент Владимир Путин заяви, че отговорът на Русия ще бъде огледален и страната също ще прекрати участието си, но вратите за преговори остават отворени, докато САЩ „узреят“ за тях. В отговор на това на 3 февруари САЩ предаде на Русия своите условия за възобновяване на преговорите, в които се посочва искане за пълно и подлежащо на проверка унищожаване на руските ракети 9М729. Междувременно започна да тече 6-месечен срок за търсене на компромис между Москва и Вашингтон, след което на 2 август договорът окончателно ще спре да съществува.
Според Ивайло Калфин - член на националното ръководство на АБВ, ако това се случи, можем да очакваме разработване на доста съвременни оръжия, включително и ядрени, които ще бъдат разположени на територията на Европа. „Разпадането на международно-правната основа не чертае бляскави перспективи особено за страна като България, която е получател на сигурност – защото ние купуваме своята сигурност. И всичко това означава насочване на голяма част от националния доход към чужди икономики и нарастване на напрежението и несигурността в страната. Това е българският поглед към този проблем - той изглежда далечен, но това са отношения, които ще се развиват и на наша територия“, каза още той. Калфин посочи, че предложението на АБВ към правителството е да изчисти позицията си по отношение на този договор и да поиска Европа да влезе във функциите си на партньор и със САЩ, и с Русия – нещо, което до този момент не се е случвало. „Би следвало най-малкото да се договори неразполагане на подобни оръжия на територията на Европа. Трябва да се потърси и по-широко участие на страни извън Европа, които да се включат в един общ договор“, обясни той.
Междувременно АБВ отново призова българското правителство да заеме категорична позиция за ненамеса на ЕС във вътрешните работи на Венецуела. „Апелираме отново за мир, за диалог, за ненападение, за ненамеса във вътрешните работи – това не е в полза нито на ЕС, нито на която и да е друга държава“, заяви председателят на АБВ – Младежи Пламена Заячка. Според председателя на партията Румен Петков с гласуването си Европейският парламент по много груб и вандалски начин се е намесил във вътрешните работи на суверенна държава. „Много е странно гласуването на евродепутатите от БСП. С това си гласуване те показват, че единственото, което силно и убедително могат, е да се колебаят. Четиримата депутати на БСП са материализирали четирите възможни гласувания – „за“, „против“, въздържал се и неучастващ в гласуването. Такова поведение за една група народни представители е абсурдно“, заяви Петков. Той уточни, че това показва, че ръководството на социалистическата партия е било без позиция или не е потърсена позицията от евродепутатите.
Цветилена СИМЕОНОВА